Vimala Meral’le Geçmiş Yaşam Regresyonu

Regresyon Terapisti Vimala Meral Topdemir

Korkularımızın hayat yolunda bizi engellemesine izin verip vermemek bize kalmış. Bazen yıllar, yüzyıllar boyu taşıdığımız yükler, ummadığımız kadar kısa sürede ve kolayca çözülebiliyor.

Geçmişin yüklerinden, korku ve engellerinden kurtuldukça, hayatı daha hafif, cesur ve kendimizin en iyi haliyle yaşamaya başlıyoruz. Böylece buraya gerçekleştirmek üzere geldiğimiz amacı gerçekleştirmeye başlıyoruz ve burada oluşun keyfini çıkarmak işte o zaman kolaylaşıyor!

Bu noktada size regresyondan söz etmek istiyorum.

Regresyon Terapisi Nedir?

Yaşadığımız her şeyin bir sebebi var; korkularımızın, bunalımlarımızın, seksle ilgili sorunlarımızın hatta kişiliğimize dair açmazların. Neden bazı durumlarda sürekli pasif kaldığımızı, neden geçmişe dönüp olayları değerlendirirken kendimizi suçladığımızı hatta bedenimizle ilgili rahatsızlıklarda bile niye hep aynı şeylerin başımıza geldiğini hiç durup düşündünüz mü?

regresyonterapisi

Unutulmuş deneyimler

 Regresyon, şu anki rahatsızlıklarımıza ve şikayetlerimize sebep olan önceki deneyimlerimizi keşfetmek ve yeniden yaşamak demek. Regresyon terapistleri, kişiyi rahatsız eden unutulmuş, göz ardı edilmiş ya da bastırılmış deneyimleri yeniden yaşatarak onlardan kurtarırlar. Aynı zamanda olumlu duyguları, deneyimleri, uyku alışkanlıklarını da hatırlatırlar.

Bu unutulmuş deneyimler, iyileşmemiş duygusal yaraları veya yarı bilinçle de olsa kanaatlerimizi etkileyen, kendimizi zorunlu hissettiğimiz kararlarımızı içerir. Kesin olan şu ki; karakterimize ve hayatımıza dair herhangi bir şeyi ancak sebebini bulduğumuzda değiştirebiliriz. Üstelik sindirilmemiş deneyimleri bulmak ve yeniden yaşamak duygularımızdaki kilitlenmeleri de açar. Böylelikle şu anki hayatımızdaki pek çok rahatsızlığımızın köklerinin, nasıl da önceki yaşamlarımızda olduğuna dair bir içgörü ediniriz.

Örneğin danışanlar anne karnında geçirdiklerizamanı veya kendi doğumlarını yeniden deneyimleyebilirler. Ya da bir kaldırımın ortasında kanlar içinde yarı baygın yatarken insanların ona nasıl bağırdığını anlatabilirler. Terapi sırasında ölmüş aile üyelerinin veya başka varlıkların kendi hayatları üzerindeki etkisini de keşfedebilirler. Annelerle yapılan seanslar, onların bebeklerini de iyileştirebilir.

Her spiritüel deneyim, kendine özgüdür ve regresyon terapisi kişilik ötesi bir psikoterapidir. Sonuçlar regresyon terapisinin, psikanalizden ve davranış terapisinden daha etkili olduğunu ve bu daha hızlı sonuç alındığını göstermiştir.

Regresyon Terapistleri

Regresyon terapistlerinin karşısına, birbirinden ilginç geçmiş yaşam hikayeleri çıkar.

Ve karşılaştıkları vakalar regresyon terapistlerini açık fikirli yapar. Regresyon terapisti, bir kişinin babasıyla ilişkisini analiz etmez, bunun yerine o ilişkinin belli anlarına odaklanır. Örneğin bebeğe ilk bakışına, beş yaşındayken yabancı bir yerde onu tek başına bırakmasına, onun yanında annesine bağırmasına, sorduğu bir soruya verdiği sert bir yanıta… Keşfetmek ise bütünüyle tekrar yaşamak anlamına gelir. Soğuk bir eli, ıslak bir paltoyu, polis arabasının siren sesini yeniden yaşarsınız.

Regresyon terapistleri, danışanlarının akli güçlerini azaltmadan sezgisel güçlerini arttırmalarını sağlarlar. Hem akıl hem duygular hem de bedene dair hassasiyetlerle çalışırlar. Duygusallıktan ve fanteziden kaçınırlar. Araştırmacı bir tutumları vardır. Gerçekçi ve ampirik olmaya çalışırlar.

Özetle regresyon terapistleri, karşılarındakini çözüme kavuşturmak için tekrar tekrar tekrar uğraşırlar.

Ortak teknikler

Regresyonun kökenleri hipnoterapiye dayanır, bununla birlikte günümüzde çok az regresyon terapisti hipnozu kullanır. Semptomlar kendiliğinden transı da beraberinde getirir. Regresyon terapistleri karşılarındaki kişiyi transa sokmaz,tam tersine onları bu durumdan çıkarırlar.

Terapilerde Gestalt teknikleri ve içerideki çocuk çalışmaları sıklıkla kullanılır. Bunun yanı sıra bio-enerjik müdahelelerde de bulunulabilir. Esas olan akılcı-duygusal bir terapidir. İşte bütün bunları bir araya getiren de regresyondur. Belirli geçmiş yaşamların duygusal, zihinsel ve fiziksel etkileri keşfedilir ve iyileştirilir.

 Kimin için? Niçin?

Regresyon diğer bütün terapilerin başarısız olduğu noktalarda da yardımcı olabilir. Ama bu herkeste ve her problemde işe yarayacak anlamına gelmez.

  • Zihinsel bozukluklar, otizm, ciddi obsesif ve paranoid bozuklukları olanlarla genelde çalışılmaz.
  • Bağımlı, duygusuz ve bedensel farkındalığı olmayanlarla çalışmak zordur.
  • Ancak açıklanamayan korkular, suçluluk duyguları, belli bir nedeni olmayan depresyonlar ve ilişki sorunları gibi konularda harikalar yaratılabilir.
  • Çoklu kişilik bozukluğu, kaynağı olmayan sesler duymak ya da halüsinasyonlar görmek gibi konularda da regresyon çok işlevseldir.
  • İntihara meyilli insanların bu duygudan kurtulmasında çok yardımcıdır.
  • Migren ve uykusuzluk gibi kronik sorunlarda sonuçlar henüz net değildir. Olumlu ve olumsuz sonuçlar eşit gibidir.

İşe yaramadığının düşünüldüğü noktalarda bile regresyon tasarrufludur çünkü görece az bir zamanınızı alır. Bir ya da iki seansta işe yarayıp yaramadığı görülür.

Büyük çoğunluk için de sonuçlar olumlu ve işe yarardır.

Regresyon terapisinin sonuçları

Regresyon terapisinin sonuçları, psikoterapinin pek çok diğer formu gibi şu başlıklarda değerlendirilebilir:

  •  Zihinsel sonuçlar: Berraklık, farkındalık, kendini bilme, diğer insanları anlama, sınırlarının özgürleşmesi.
  • Duygusal sonuçlar: İç huzur, kendini kabul etme ve özgüven, empati ve olumlu duygular ve duyguları ifade edebilme.
  • Somatik sonuçlar: Tıbbi açıklaması olmayan düşük enerji, gerginlik, tansiyon, aşırı duyarlılık gibi psikosomatik şikayetlerin kaybolması.

Bu Metin  earth-association.org sitesinden alıntılanmış ve tercüme edilmiştir.

Regresyon hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz:

Seans süresi 1 saat ile 3 saat arası sürmektedir.

Seans detayları, randevu ve ücret bilgisi için lütfen 0533 242 73 82  no’lu telefondan arayarak veya mesaj yolu ile benimle bağlantıya geçiniz.


Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s