Burçlar

Burçlar

Burçları okurken şunları unutmamalısınız. Öncelikle burada her burcun yanına iliştirmiş olduğum tarihler, yaklaşık tarihlerdir. Bazı yıllar bir ya da bazen iki gün sapmalar olacaktır. Eğer doğum gününüz burç geçişlerine yakın bir tarihe den geliyorsa, bir astrolog yardımıyla ya da bir astroloji programı desteği ile burcunuzu tespit edebilirsiniz.

Buradaki açıklamalar burçların özelliklerini yalnızca özet olarak anlatmaktadır. Buradaki amacım, siz okuyucularıma, burçlar hakkında bazı ipuçları vermektir.

Koç ( 21 Mart – 21 Nisan )

Yönettiği ev: 1. Ev
Arketipler: – Savaşçı- Öncü- Gözü pek- Hayatta kalan- Cesaret- Heves, heyecan
Vücudumuzda temsil ettiği bölge: Baş

Elementi: Ateş
Yönetici gezegeni: Mars
Niteliği: Öncü

“İstiyorum!” Koç burcunu en iyi tanımlayan sözcüktür. Gözünü budaktan sakınmayan ve üzerinde hiç düşünmeden her maceraya atılabilen Koç insanı, çabuk karar verme özelliğine sahiptir. Tabii ki düşünmeden verilen kararlar her zaman pek de yararına olmaz.
Her türlü yenilikte lider olabilir, ancak bu yeni duruma alışmaya başladığı an liderliği başkasına devrederek başka maceralar peşinde koşmaya başlar.
Cesaretli ve güçlü bir idealisttir Koç burcu insanı, hayatın her alanında kendine “savaş alanları” yaratmayı başarır.
Gerek iş gerekse özel hayatında yarattığı bu “savaş alanları” ile içindeki savaşma ateşini dindirmeye çalışır. Savaşma ateşini dindiremeyen Koç insanı genellikle agresif ve saldırgan olabilir; bu sebeple her zaman kendisine yeni hedefler, yeni maceralar bulmalıdır.
Kaybetmek illa ki çok yıkmaz koç burcunu, daha çok yarışın kendisidir dikkatini çeken. Kaybettiği zaman kendini çok hızlı yeniler hiç zaman kaybetmeden tekrar ayağa kalkar. Tükenmek bilmeyen bir hayat enerjisi taşır.
Bilinmeyen tehlikelerle bile cesaretle mücadele edebilen Koç karakteri, insanlara yeni fikirler sunabilme konusunda da ustadır.
Spor da sınırları zorlamak, yeni sağlık metotlarını denemek tam ona göredir. Aynı zamanda herhangi bir alanda ortaya çıkan yenilikleri çabucak hayatlarına geçirmekte ustadırlar.
Egosu en güçlü burçtur koç burcu, öfkelendiğinde yoluna çıkan her şeyi tahrip edebilir. Karşı koymak ise onu daha çok tetikler ve bu durumda gücünü kullanmaktan asla sakınmaz. Yenilmezlik ve güç en değer verdiği iki öğe.
Aşk ve sevgide “hayır” sözcüğü Koç insanını kamçılar, tüm enerjisini bu “hayır” cevabını yıkmak için kullanır. Partnerini yenmek arzusu onun ateşini körükler.
Koç burcu bir partner asla sıkıcı olmaz, ama buna karşılık sizin ona zaman içinde sıkıcı gelmeniz söz konusudur.
Eğer sizi kazandığından emin olursa kısa süre içinde ilgisi azalır. Her zaman partneri için savaşmak ve onu yeniden elde etmek ister.
Cinsellik işin içine girince de kontrolü elinden bırakmak istemez, bu alanda Koç insanı için bir zafer alanı olmalıdır. Aşkta derinlik aramaz. Partneri için savaş verebildiği sürece sadık kalır. İlgisini kaybetmemesi için her zaman partnerini sürekli yeniden kazanması gerekir. Kolay partner ona göre değildir.

Koç yöneticiniz varsa sağlam sinirleriniz olmalı, aksi takdirde onun fırtınalar estirdiği bir ortamda tutunmanız çok zordur. İş alanında rekabeti ve savaş vermeyi seven korkusuz Koç burcu insanı, hep bir adım önde olmak ister. Ona ayak uydurmak zordur, yenilikleri zorlar ve sürekli yeni fikirler peşinde koşar. Bir Koç insanı ile birlikte çalışıyorsanız “hayır” demesini bilmelisiniz.
O genellikle birlikte çalıştığı kişilerin neye ihtiyaçları olduğunu sezemez. Ancak açık ve net bir şekilde ortaya konulan fikirleri kabul eder.

 

Boğa ( 21 Nisan – 21 Mayıs )

 

Yönettiği ev: 2. Ev

Arketipler: – Toprak ana- Müzisyen- Çiftçi- Yaratıcı- Maddiyatçı- Üretkenlik- Sessiz- Sağlam basma- Güven- Huzur

Vücudumuzda temsil ettiği bölge: Boğaz

Elementi: Toprak
Yönetici gezegeni: Venüs
Niteliği : Sabit

“Sahibim” kelimesi ile tanımlanabilir Boğa burcu insanı. Materyalist ve mantıklı bir keyif insanıdır. Maddesel anlamda sahip oldukları kendisi için oldukça önemlidir bu yüzden kesin ve net bir şekilde neye sahip olup olmadığını bilmek ister. Kendisine ait olan her şeyden, başkalarının kendilerini uzak tutmaları gerekmektedir. Çok ya da az şeye sahip olması önemli değildir, elinde olanla mutlu yaşamasını bilir.
Boğa burcu için dokunmak ve tatmak sözlü ifadeler kadar önemlidir.
Harekete geçebilmek için zamana ihtiyacı vardır, ancak sonunda yaptığı her ne ise gönülden yapar. Çok zor harekete geçiyor olmasına rağmen, geçtikten sonra onu durdurmak zordur.
Alıcıları sürekli açık olan Boğa burcu insanının duydukları, gördükleri ve hissettikleri bir daha silinmemek üzere hafızasına yerleşir.
Genellikle iyi niyetli yapısı vardır. Ancak bir kere kendisini tahrik ederseniz değişmez inadı ile baş edemezsiniz.
Dünyanın nimetlerinden yararlanmasını en iyi bilen burçtur Boğa burcu. Sahip oldukları mal, mülk, ilişki, kendi bedeni ya da yetenekleri olsun, hepsi ile son derece ilgili ve alakalıdır. Tüm bunları korumak için gerekli her şeyi yapar. Özen gösterdiği her şey ışıldar.
Kişisel zevkleri ve istekleri dışındaki hiçbir şeye parasını harcamak istemez. Aşırı materyalist olabilen boğa burcu insanı paylaşıma pek açık değildir. Kendine ait olan alanlarda başkalarının bulunmaması için elinden geleni yapar.
Boğa burcu partneri seks de ve sevgide her şeyin tadını çıkartmak ister. Hiç acelesi yoktur. İçinde bulunduğu ilişkinin son damlasına kadar zevkine varmak isteyen Boğa insanı partnerine tamamen sahip olmak ister.
Eğer bir partner için karar verdiyse, bu kararını değiştirmek neredeyse imkansızdır. Her şeyde olduğu gibi aşkta ve sekste de Boğa burcu için dokunmak, tatmak çok önemlidir. Karşılıklı bedensel reaksiyonlar onu büyüler. Bu yüzden aşk oyunları onun için saatler süren bir keşif olabilir.
Her ne kadar cinselliğe önem verse de sadakat kelimesini de çok iyi bilir Boğa burcu. Eğer ilişkisinde ciddiyse, yeterince şefkat ve yakınlık görüyorsa partnerine sadık kalır. Zaten hayatından memnun olduğu sürece yeni arayışlar için rahatını bozmaz.

İş alanında Boğa burcunu herhangi bir yenilik için ikna etmek çok zordur. Risk almak yerine elindeki pozisyonu korumak ister. Her ne kadar sessizce oturup gözlemleyen bir yönetici gibi görünse de sakın ola onu küçümsemeyin. Davranışları ve düşünceleri her zaman çok gerçekçidir. Parasının ve elemanlarının kendisi için çalışmasını ister. Yönetici bir boğa insanı zaman içinde çalışma saatlerinizi arttırmaya meyillidir. Sınırları belirlemek karşı tarafa düşer.


İkizler ( 22 Mayıs – 20 Haziran )


Yönettiği ev: 3. Ev
Arketipler:- Öğretmen- Hikayeci- Asabi- Şahit- Gazeteci- Dağınık- Yüzeysel- Zeki
Vücudumuzda temsil ettiği bölge: omuzlar, kollar, eller

Elementi: Hava
Yönetici gezegeni: Merkür
Niteliği: Değişken

“Düşünüyorum/biliyorum” ilkesini benimsemiştir İkizler insanı. İlişki kurmakta zorluk çekmeyen bir “kültür insanı” olarak tanımlanabilir. Hemen her şeye ilgisi vardır. Herhangi bir alana fikrini bağlamadan sorar, araştırır ve neredeyse her alana ilgi duyar. Aldıklarını süzgeçten geçirmeden aynen aktarır, her şey hakkında biraz bilir, ancak az şeyler hakkında çok bilgi sahibidir.
Her şeyden biraz toplayıp onları başkalarına taşır. Bir nevi elçidir. Her konu hakkında konuşabilir komşuları, futbol, ya da ödül almış filmler…
Bağlantı noktasıdır, neredeyse karşılaştığı tüm insanlara herkes ve her şey hakkında bilgi verir.
Esnek ve hareketli ikizler burcu her yerde olabilir, onunla nerede karşılaşacağınızı kestiremezsiniz.
Eğer ola ki ona herhangi bir konuda fikrini sorarsanız; size tüm iyi ve kötü yanlarıyla birlikte fikrini söyler. Genellikle tarafsızdır.
Bağımsız ve sevgi doludur İkizler insanı; ancak daha çok yüzeysel arkadaşlıkları tercih eder.
Medya, kitaplar, ya da doğrudan iletişim bu burçla temsil edilir.
Bu kadar çok konuşmayı ve iletişimi seven İkizler insanı doğal olarak dedikodu yapmaktan da pek çekinmez. Bir çok konuda taraflı olmadığı için, bildiklerini aktarmaktan rahatsızlık duymaz. Onun bildiğini kısa zamanda herkes öğrenir.
Flört insanı olan İkizler burcu insanı, aşk ve sevgi konusunda da her şeyden biraz ister. Değişiklikten hoşlanır ve çabuk bağlanmaz. Farklı insanlarla tanışmak ister. Sadece kelimeleri kullanmakta değil, aynı zamanda beden dilini de iyi kullanır. Karşı cinse sinyaller göndermekte ustadır.
Ağını atar ve çoğunlukla istediğinden daha fazla balık yakalamış olur.
İlişkilerinde asla tutuk değildir. Aşkta fazla yakın olmaktan çok kelime oyunlarını sever. Gerçekte uygulamayacağı fantezilerini en ince ayrıntıları ile anlatabilir, bunda da çok ustadır.
Eğer kendine uygun bir partner bulduğuna karar verirse, çok sevimli ve tatlı dilli olur. Kendini iyi hissettikçe konuşmak ister. En ateşli anlar bile çok çabuk tartışma ortamlarına dönüşebilir.

Eğer bir İkizler burcu ile birlikte çalışıyorsanız, yaptığı bir çok konuşmanın içinden asıl bilgiyi cımbızla çekebilecek özelliğe sahip olmalısınız. Her sorunuza mantıklı bir cevap alabilirsiniz, ayrıca hiçbir bilgiyi kendine saklamak istemez.
Yeni fikirlere ve tartışmalara açıktır, ancak karar verecek olan adımı atmaktan çekinir. Bu gibi durumlarda ortamın nabzını yoklayarak hareket etmek ister.
Probleminiz her ne olursa olsun İkizler burcundan bir yönetici ya da iş arkadaşı, sizi dinleyecektir.


Yengeç ( 22 Haziran – 22 Temmuz )


Yönettiği ev: 4. Ev
Arketipler:- Anne – Tedavici- Görünmez insan- Hayal gücü- Dışa sert- İçe naif- Savunma- Güdüsel içe dönük- Geleneksel- Koleksiyoncu- Güven- Empati
Vücudumuzda temsil ettiği bölge: Göğüsler

Elementi: Su
Yönetici gezegeni: Ay
Niteliği: Öncü

“Hissediyorum!” Yengeç burcu insanını en iyi tanımlayan sözcüktür. Yengeç tipi daha evcil ve çekimserdir. Diğer burçlarla kıyaslandığında her zaman sığınacak bir yeri olsun ister. Genellikle Yengeç insanlarının çoğu evinde kendini yeterince korunmuş ve huzurlu hisseder. Kendisi ancak böyle bir güven ortamında dinlenebilir ve kendine gelir.
Çoğunlukla çevresini teselli etmeyi seven Yengeç insanı, sıcak kalpli ve güvenilirdir. Her derdi dinlemeye hazırdır ve her zaman size ikram edecek bir şeyleri vardır. Güvenli ve sıcak atmosfer yaratmakta kimse onlar kadar başarılı değildir.
Genellikle çekingen ve aynı zamanda uyumlu olmasına rağmen, yine de mecbur kaldığında diretme gücü vardır.
Eğer birine kırılmış ya da bir şeylere üzülmüşse bunu kesinlikle unutmaz. Eline geçen ilk fırsatta intikamını alır.
Yengeç insanı için ailesi ve evi çok önemlidir. Tüm dünyayı dolaşsa bile sonunda dönüp dolaşıp geleceği yer, kendini güvende hissettiği evidir.
Sıcak kalpli Yengeç burcu, herkesin üzerine bir anne şefkati ile eğilir. Teselli ve şefkat isteyen herkese, kapısı her zaman açıktır. İnsanların duygusal ihtiyaçlarını yürekten anlar ve çocuksu bir yakınlık göstererek yaklaşır.
Bazen bir çocuk gibi olan Yengeç burcu hiçbir zaman büyümek istemez. Annesini sığınacak bir liman gibi görür. Hayal dünyasına kaçar.
Bağlı olduğu kişilerin üzerine suçluluk duygusu yükleyerek onları da kendine bağlamayı becerir. Bazen kendisini beceriksiz ve bağımlı göstererek insanlara yapışır.
Kendisini korumakla yükümlü hisseden insanların elinde ne var ne yoksa alarak, onları kendine bağımlı yapar ve bu yolla kendisine minnet duygusu hissetmelerini sağlar.
Partner seçerken Yengeç insanı tamamen duyguları ile hareket eder ve kendisine ne kadar uygun olduğunu pek önemsemez. İkili ilişkilerde tek önemli faktör duygulardır. Eğer size bağlandıysa, size tüm sıcaklığını ve sevgisini verir. Yakınlık, şefkat gösterir ve bazen bunları abartır. Onsuz bir şey yapamazsınız, denediğinizde yakanıza yapışır ve sizi ne kadar sevdiğini söyler. Dikkatli davranılmazsa ilişki çok çabuk anne-çocuk ilişkisine benzeyebilir.

İş hayatında Yengeç insanı çevresindekilerin kendisini memnun hissetmesini sağlar. İnsanların evleri gibi rahat bir ortamda verimli olabileceklerini düşünür. Genellikle iş ortamında fazla beklentileri olmayan Yengeç insanı ile çalışmak kolaydır.

 


Aslan ( 23 Temmuz – 23 Ağustos )

Yönettiği ev: 5. Ev
Arketipler:- Ego- Kral- Oyuncu- Güvenilir- Rahat- Odak noktası – Soytarı
Vücudumuzda temsil ettiği bölge: Kalp, Kan dolaşımı

Elementi: Ateş
Yönetici gezegeni: Güneş
Niteliği: Sabit

“Ben evrenin merkeziyim!” bu slogan tamamen Aslan burcunu anlatır. Burçların kralı olan Aslan kendisini önemli ve soylu hisseder. Benmerkezci olması onun kendine olan güvenini tam kılar. Hangi konuda ne yaparsa yapsın çok cömert davranır ve gösterişli olmasını ister.
Benmerkezci olması ile beraber hayattan ne beklediğini ve ne istediğini çok iyi bilir. Başkalarının gönül rızası ile onun peşinden gelmesi için tüm ikna yeteneğini kullanır. Bu konuda da ustadır. İyi bir yöneticidir ve kendiside yapılacak işlerin ucundan tutmaktan çekinmez. Zayıflık belirtilerini ne kendinde ne de başkalarında kabul edemez.
Kendisini gerçekten bir aslan gibi hisseder. Onu zayıf düşürebilecek hastalık, ölüm ya da yaşlanma korkusu türünde hiçbir şeyi düşünmez. Kendini tamamen hayatın güneşli kısmında görür.
Oyunları ve riski sever. Sürekli kazanan olmak isteyen Aslan burcu insanını oyunlar cezp eder.
Her zaman merkezde olan Aslan bu karakter sürekli ne kadar önemli olduğunun kabul görmesini bekler. Karizmasından her zaman emindir, çevresine sıcak ve yardımsever davranır. Bir baba şefkati ile yaklaşan aslan burcu sevdiklerini muhakkak himayesi altına almak ister.
Sıcak kalpli ve işten kaçınmayan Aslan insanı sabırlıdır ve beklemesini bilir. Benmerkezci olması onun kolay kolay devrilmesine engel olur, güçlüdür. Hayatın tüm alanlarında güneşin hayat enerjisini kullanır.
Tabii benmerkezciliği bazen onun egoistçe davranmasına sebep olur. Kendini dünyanın merkezinde gören Aslan burcu etrafındaki insanları küçümseyebilir. En iyi durumda ona hayranlık duyabilecek kadar değerli olursunuz.
Çok geniş bir kalbi olan bu karakter kolaylıkla bir çapkın olabilir. Aynı zamanda sevgi dolu olduğu için partnerine bu çapkınlıklarını bile kabul ettirebilir. Eğer birini beğendiyse hiç düşünmeden harekete geçer. Ona hayır diyebileceğinizi bile düşünemez. Ancak hayır cevabını alınca soylu yüreği derinden incinir.
Sürekli iltifat ve ilgi ister. Partnerinin ona ne kadar hayran olduğunu duymak onu gururlandırır. Kabul ve saygı görmek Aslan burcu için yemek, içmek kadar önemlidir.

İş ortamınızda Aslan burcu bir yöneticiniz varsa ona sürekli ne kadar başarılı olduğunu ne kadar güçlü olduğunu hatırlatmanız gerekir. Sürekli iltifat bekler. Doğuştan liderdirler ve projeleri hayata geçirmek için tüm enerjilerini ortaya koyarlar, zaten enerjileri kolay kolay tükenmez. Kendinize ait fikirleri bile ona, sanki kendi fikriymiş gibi sunmanız işinizi kolaylaştırır. Cömert ve ödüllendiren bir yapıya sahiptir.
Onu kayıtsız şartsız olduğu gibi kabul etmeniz iş ortamınızda huzurlu olmanızı sağlar.

 

 


Başak ( 24 Ağustos – 22 Eylül )

 

Yönettiği ev: 6. Ev
Arketipler:- Hizmetkâr- Kurban- Faydalı olma – Mükemmeliyetçi- Hasat- Detaycı- Analist- Becerikli
Vücudumuzda temsil ettiği bölge: Karın, Mide

Elementi: Toprak
Yönetici gezegeni: Merkür
Niteliği: değişken

Başak tipi insanı kişilik olarak kusursuzluk arar. Her türlü detay onun için önemlidir ve bu detayları kullanmasını bilir. Başkalarının gözünden kaçan ayrıntılar, onlar için büyük birer kaynaktır.
Ziyankârlığı sevmeyen Başak burcu insanı bir işe başlamadan önce üzerinde titizlikle düşünür ve bu safhada harcadığı emeği projesinde kullanır. Kar getirmeyecek hiçbir işe kalkışmaz.
Her detaya dikkat ettiği için bir muhasebeci titizliği ile işlerini yürütür.
Hayatın olumlu ve olumsuz yanlarına objektif bakmayı bilir. Gerek banka hesaplarını gerekse hayatın neresinde durduğunu çok iyi bilir.
Tabii bu kadar çok detayın içinde boğulan başak burcu resmin tamamını görmesi gerektiğini sıklıkla unutabilir. Bir sürü ağacı incelerken ormanı gözünden kaçırır.
El becerilerini iyi kullanabilir ve başkalarının hizmetinde çalışmak konusunda başarılıdır.
Düzeni sever ve kendisi düzeni ile tanınır, iyi yemek yapar. Ancak buna rağmen bazı Başak burcu insanında bu tam tersi olarak ortaya çıkabilir.
Gerçekçiliği elden bırakmaz ve kolay kolay hata yapmaz. Yaptığı iş genellikle mükemmel olur ve bunun için minimum çaba ve enerji harcamasını da bilir.
Berrak bir zihne sahip olan Başak burcu insanı bu meziyeti ile el becerisini de birleştirmeyi bilir.
Yaptığı işler için ödüllendirilmek istemez, tam aksine bunun görevi olduğunu düşünür.
Çalışmak ve insanlara faydalı olmak onları mutlu eder.
Her şeyin nasıl olması gerektiğini kafasında tasarlayan başak burcunu memnun etmek zordur. Hiçbir zaman onun kadar detaylı ve ince düşünemezsiniz. O hep kusursuz olanın peşindedir bu yüzden her zaman onun eleştirilerine maruz kalırsınız. Sabahtan akşama kadar birçok ufak tefek iş peşinde koşturup sürekli söylenen biri olabilir. Her zaman yapılması gerektiğine inandığı bir işi vardır. Bazen bir okul amiri sert ve duygusuz çıkışları olabilir. Her zaman uyulması gereken kuralları vardır.
Bir ilişkiye girmeden önce enine boyuna düşünür ve sonra karar verir. En küçük hatayı bile görmezden gelemez ve partnerini eleştiri bombardımanına tutabilir. Romantik bir âşık değildir. Ancak kuru ve çekimser olarak söylediği bir sevgi sözcüğü tamamen dikkate alınmalıdır, çünkü bu tamamen gerçekleri ifade eder. İstemediği ve emin olmadığı hiçbir şeyi söylemez. Cinselliği tamamen bedensel bir ihtiyaç olarak görür ve romantizm aramaz. Yemek içmek kadar gereklidir cinsellik Başak burcu insanı için. Hamilelik bile onun için planlı programlı bir iştir, hayatında sürprizler olmamalıdır. İlişkilerinde sağlık konularına da çok dikkat eder; dolayısı ile bedensel ihtiyaç gibi gördüğü cinsel ilişkiye girmek için tüm şartların onun istediği gibi olması çok önemlidir.

Eğer Başak burcu bir patronunuz varsa işinize kesinlikle çok özen göstermelisiniz. Titizlikten yoksun bir çalışma şekli ile onu memnun edemezsiniz. Zaten dikkatsiz davranmanıza da izin vermeyecektir. Onun bu eleştirici ve dikkatli bakışının şahsınıza yönelik olmadığını bilmelisiniz. İşyerini tehlikeye atacak her türlü girişimden kaçınan Başak burcu insanı güvenilir ve istikrarlı bir iş ortamı sağlar.

Terazi ( 23 Eylül – 23 Ekim )

Yönettiği ev: 7. Ev
Arketipler:- Arabulucu- Politik- Sanatçı- Sevgili – Uzlaşmacı- Fikir alışverişi
Vücudumuzda temsil ettiği bölge: Böbrekler

Elementi: Hava
Yönetici gezegeni: Venüs
Niteliği: Öncü

“Sen ve Ben! Dengedeyiz!”
Terazi burcu insanı hayatını uyumlu bir sanat eserine çevirmek ister. Her şeyde denge arar. Kendini sevgi dolu ifade eder ve kavgadan kaçar. Ancak fikir ayrılıklarına her zaman açık olmaya çalışır. Küsleri barıştırmakta üzerine yoktur. Diplomatik bir arabulucu gibi hareket eder ve barışı sağlar. Evinde, giysilerinde ve tavırlarında kendine has bir stil taşır ve tüm bunlar onun zevkini yansıtır.
Birçok kişi Terazi burcunun dengeli olduğunu düşünse de bu doğru değildir. Sadece dengeyi sever, ancak bu onun dengeli olmasını gerektirmez.
Her zaman eksik yarısını arayan Terazi burcu başka insanlara çekilim duyar. Karşısındakini her zaman kendisinin değişik yanlarını yansıtan bir ayna gibi görür. Bu yüzden ilişkileri onu adım adım kendine yaklaştırır. Partnerine yaklaşımı her zaman uyumludur, yumuşaktır, sert hatlar barındırmaz.
Zor yanı ise sürekli “evet”çi olmasıdır. Her zaman ilgiyi kaybetme korkusundadır, bu durum ise onun “hayır” diyebilmesine engeldir. Hatta tartışmalara yol açmamak için kendi düşüncelerini bile yalanlayabilir.
Her zaman uyum ister. Alınan her yeni karar, kısa süreli bile olsa, onun bu uyumlu dünyasını bozabilir. Gerçekçi olmayan uyumlu ortamlar yaratmaya çalışır.
Hayatın güzel yanlarını görmesini bilen Terazi burcu insanı, her karanlığın içinden ışığı yakalamayı başarır. Karşıtlıkları anlar ve denge kurmaya çalışır. “Biz” demesini bilir ve insanların arasında köprü olmayı başarır. Cazibesini ve iyi niyetini kullanarak ikna etmekte ustadır. Çevresindeki insanları ciddiye alır ve onlara önem verdiğini hissettirir; ancak yine de her zaman yanınızda olacak bir arkadaş değildir. Araya giren ayrılıklar ve zaman ilişkilerini zedelemez. Değer verdiği insanlar hakkında fikirleri kolay değişmez.
Çevresindeki insanların ilgisine bağımlı olan Terazi insanının kendi düşüncelerini bile yalanlayabilmesi onun zayıf yanıdır. Her akımdan etkilenir, rüzgâra kapılmış yaprak gibidir. İnsanları kazanmak için cazibesini kullanır ve bazen tutamayacağı sözler verir. Estetik görüntüsü onun için çok önemlidir. Bu uğurda bıkmadan usanmadan çaba sarf edebilir. Fazla güçlü bir karaktere sahip değildir, bu yüzden zorlukların ve gerginliklerin olduğu ortamlardan kaçar. Bunda da başarılı olur.
Terazi burcu insanı hayatının her döneminde bir partneri olsun ister. İyi ve kötü günlerini paylaşacak birine ihtiyaç duyar. İlişkide ilk adımı atan olmaz, bunu her zaman karşı taraftan bekler.
Evet diyebilmek için, sizin atacağınız adımı sabırsızlıkla bekler. Şefkat ve dikkati çekmek konusunda tamamen doyumsuzdur ve sürekli ilgi bekler. Partnerinden beklentileri çoktur. Gerek dış görünüm, gerekse kültür ve uyum bakımından kriterleri yüksektir. Cinsellik burada illa ki çok önemli değildir. Hatta bazı Terazi burcu insanı size cinselliği çirkin ve bayağı bir şeymiş gibi göstermeye çalışabilir. Ateşli bir gecenin de kendine has birçok güzelliği olduğuna dair, onu ikna etmeniz gerekebilir.
Cazibesini kullanmayı iyi bilir ve karşı cinsi parmağında oynatabilir. Uyumu yakalayabilmek için hemen size uyum sağlar, kendisine uyulmasını beklemez; yeter ki siz onun kriterlerine uygun olun.

Terazi burcundan bir yönetici size asla doğrudan ne istediğini söylemez. Onun taleplerini anlayabilmek için satır aralarını okumayı becerebilmelisiniz. Genellikle iyilik dolu başarılı yanını gösterir, çünkü bu durumda sizin de ona dostça yaklaşacağınızı düşünür. Şirket içinde sosyal aktiviteler, geziler ve yemekler düzenlemekte üzerine yoktur; insanların uyum içinde çalışması için çaba sarf eder. Çalışanlarından herhangi bir talepte bulunacağı zaman diplomatik yaklaşmayı ve konumunun ne olduğunu hissettirmeyi yeğler. Ancak bu diplomatik ve yumuşak tutumu sizi aldatmasın hiç ummadığınız anda yumruğunu masanızda hissedebilirsiniz. İş yerinde olan bitenden habersizmiş gibi davranıp, bir gün tüm kendisinden gizli dönen işlerden ne kadar haberdar olduğunu, size yine diplomatik bir şekilde gösterir.


Akrep ( 24 Ekim – 22 Kasım )


Yönettiği ev: 8. Ev
Arketipler:- Büyücü- Dönüştürücü- Konsantrasyon- Dedektif- Hipnozcu- Gizemli- Sezgisel- Kasvetli
Vücudumuzda temsil ettiği bölge: cinsel organlar

Elementi: Su
Yönetici gezegeni: Pluto (Modern), Mars (Antik)
Niteliği: Sabit

Akrep burcu karakteri her zaman derinlik ve kesiflik arar. Hayat sahnesinde diğer herkes gibi basitçe rolünü oynamak ona göre değildir. Bu kadar basit değildir hayat. Gerçek dramların oynandığı sahne arkasındadır gözü sürekli.
Karanlık ve sırlarla dolu alanlar her zaman ilgisini çeker. Cinsellik ise onu ölüm kadar büyüler. Onu büyüleyen alanların arasında yasaklar, konuşulmayanlar, gizli olan her şey vardır. Hayatın onu derinden kavramasını ve onu dönüştürmesini arzular. Bu yüzden kolay kolay hiçbir şeyden korkmaz, hatta bu tutumu zaman zaman çevresine ürkütücü gelebilir.
Akrep insanı bir şey yaparsa, tam yapar. Yarım işleri, tembelliği kabul etmez. Amacına ulaşmak için zarar vermekten kaçınmaz. Keskin bir gözlemcidir ve kendini “tam” hissedene kadar arka planda kalmayı bilir. Kendine has karizması sayesinde ipleri elinde tutmayı becerir, yaptırım gücü çoktur.
Bu farklı karizması insanların ona bağlanmasını sağlar, ancak bu durumu kötüye kullanmamak bir Akrep burcu için pek kolay değildir.
Şifacı özelliğe sahip olan Akrep karakteri, insanların burun kıvırdıkları ya da korktukları alanlarla uğraşmaktan çekinmez. Örneğin diş hekimliği, detektiflik ya da psikolog olarak zevkle çalışırlar. Her şeyin derinine inmeyi severler. İnsanların kriz dönemlerini atlatmalarına yardımcı olur ve iyileştirici etkisini kullanır. Hasta eden durumlara neredeyse duygusuz yaklaşabilen akrep insanına, şifa kapıları tamamen açılabilir.
Tamamen güdüsel davrandığı durumlarda çevresine ya da kendisine verdiği zararları görmezden gelebilir. Bu özelliği ise akrep burcunu acımasız yapabilir. Cinselliğe aşırı düşkündür hatta sado-mazoşist durumlar bile sergileyebilir. Başkalarının duygusal olarak ona bağımlı olması ona farklı bir haz verir. Her türlü güç oyunundan zevk alır. İnsanlar onun için sadece üzerlerinde deneylerini yürütebileceği bir kukla vazifesi görebilirler. Kendine bile zarar vermekten çekinmeyebilir. Hatta bazen kendisini ölüme yakın hissetmekten haz duyabilir.
İkili ilişkilerde derinlik arar Akrep burcu insanı. En derinlerdeki hazzı ve tadı yakalamak ister ve onu sonuna kadar tüketmek arzusundadır. Farklı bir çekiciliği ve gizemi vardır akrep karakterinin ve bu yapısı özellikle cinsellikte çok işine yarar. Duygusal yoğunlukları yakalayabilmek için partnerini zorlar. Çapkın değildir, o derin ilişkiyi arar.
Aşk oyunları bazen acı dolu güç oyununa dönüşebilir. Eğer partneri ile bir duygu düzleminde buluşmayı başarırlarsa, her cinsel birliktelik bedensel bir birbirine akma şölenine dönüşebilir. Bu durumda karşılıklı yaşama sevincini doğurur. Partnerinin hem duygusal hem de bedensel olarak kendine bağımlı olması için çabalar. Kıskançlıkların su yüzüne çıkması akrep ilişkilerinde an meselesidir.

Eğer akrep bir yöneticiniz varsa, günlük düzeninizde her zaman fırtınalar esebilir. Akrep karakterini bedenini ve ruhunu işine verir, sizden de bunu bekler. Özellikle kriz zamanlarında yönetimi eline alır ve bunun da üstesinden gelmeyi başarır. Sahip olduklarını sizinle paylaşmaz, size ne yapmanız gerektiğini söyler ve ipleri her zaman elinde tutar. Onun sağ kolu olma ihtimaliniz neredeyse hiçbir zaman mümkün değildir.
Ruhunuzun en derinindeki kırıntıları bile sezer, görür. Hiçbir şeyi kaçırmaz. Zayıf noktalarınızı çabucak sezer ve size de bunu belli eder.


Yay ( 23 Kasım – 21 Aralık )

Yönettiği ev: 9. Ev
Arketipler:- Gezgin- Öğrenci- Filozof- İyimser- Serüvenci- Kendine güvenen
Vücudumuzda temsil ettiği bölge: kalçalar

Elementi: Ateş
Yönetici gezegeni: Jüpiter
Niteliği: Değişken

Büyümek ve kendini geliştirmek ister, idealist yay burcu insanı. Daima öğrenmeye açıktır. Okunu her zaman uzak hedeflere nişan alır. Her zaman fikirleri vardır, ancak genellikle bu fikirleri gerçekleştirmek için gerekli adımları atmaya hevesi yoktur. Bu yapısı onun hayallerine ulaşmasına çoğunlukla engel olur.
Hedefinden gözünü ayırmaz, ancak gözü ile hedefi arasındaki mesafeden bihaberdir.
Tüm dünyanın onun ayakları altına serildiğine inanır ve kendine güveni tamdır. Hatta kendine o kadar güvenir ki, bazen başkalarının da haklı olabileceğini unutur. Kendine güveni ona aynı zamanda güçlü bir ikna yeteneği verir. Kendi fikirlerini o kadar muhteşem anlatır o kadar kesin ve kararlı konuşur ki, adeta bir pazarlamacı gibi olabilir. Bazen vaaz verircesine bildiklerini anlatmaya kendini kaptırır, bu yeteneği sayesinde motive edici, iyi bir öğretmen olabilir.
Yay burcu insanı cömerttir ve genellikle vericiliğin sınırını bilmez, çoğunlukla sahip olduğundan daha fazlasını verir ve elinde avucunda bir şey kalmaz. Gerçekten sahip olduğu ile bir gün sahip olacaklarına dair kurduğu hayaller arasında gidip gelir. Nasıl olsa “dünya onların ayaklarının altına serilidir”.
Kendini olduğundan daha abartılı tanıtmaya meyillidir ve titri olan, adı toplumda sık geçen, toplumda kabul görmüş kimseler onun gözünde önem kazanırlar.
İdeallerini ve fikirlerini gerçekleştirebilmek için sosyal kuruluşlarda faaliyet göstermesi onun avantajınadır.
Değişik düşünce biçimlerine sahip olan Yay burcu, sürekli hayat görüşünü derinleştirme arzusundadır. Şükretmesini bilir, inanç sistemlerini ve felsefe temalarını irdelemeyi sever.
Uç kutuplarda dolaşır ve duygusal bakımdan gelgitlerle doludur.
Aşırı iyimserliği, boyunu aşmasına sebep olabilir.
Bazı Yay tipleri fazla kibirli ve gururludur. Kendi fikirlerini yegane gerçek olarak görür ve kabul ettirmeye çalışır. Genellikle başkaları için “zaten onlar ne anlar” tavrı sergiler. Günlük işler ve dertlerle uğraşan, yakınan insanlara hafif bir küçümsemeyle birlikte acır. Çünkü o, daha ruhsal sorunlar, felsefi sorular gibi “yüce” konularla uğraşmaktadır. Bu yaklaşımı onu her zaman cesaretlendirir.
Hatta bazı Yay burcu insanı masallardaki tilki karakterini aratmayacak kadar uyanık olabilir. Hiç zorlanmadan süslediği fikirlerine taraftar bulabilir, onlara yeni bir saç kurutma makinesi satabilir ya da din değiştirmelerine ikna edebilir.

İkili ilişkilerde “yaşa ve yaşat” felsefesine inanır. Bu alanda da geniş bir yüreği ve paylaşmakla bitmeyen bir sevgisi vardır. Dikkat çeken hediyeler alabilir, cömert davranışlar sergileyebilir. Sizin isteklerinizi yerine getirebilmek için hiç düşünmeden bütçesini aşabilir.
Cinsellikte ise yaklaşımı farklıdır, en hayran olduğunuz kişi olduğu sürece, arada sırada yapacağınız kaçamaklarınıza bile göz yumabilir. Ama eğer sizin gözünüzdeki değerinin düştüğünü hissederse o zaman o yukarılarda uçan yay insanı hayal kırıklığı ve depresyon içine düşer.
Kendisi içinde son derece toleranslıdır aşk konusunda, kalbine birçok insanı sığdırabilir. Sadık kalmak fikri onun büyüme ve öğrenme arzusuna ters düşer. Onun için aşk ya da sevgi yaşama sevincidir, bir kişiye olan bağlılık değildir.

Yay burcundan bir yöneticiniz varsa, onun fikirlerine ne kadar hayran olduğunuzu sıklıkla dile getirmelisiniz. Ona her şeyi enine, boyuna düşünebilen biri olduğunu hissettirmelisiniz. Onun büyüklüğünü ve üstünlüğünü kabul etmeli, hatta idolünüz haline getirmelisiniz, böylelikle onun sempatisini kazanmış olursunuz ve kendinize hoş, huzurlu bir ortamda çalışmayı garantilersiniz. Tüm bunları sağladıktan sonra işyerinde gayet özgür olabilirsiniz. Hatta zam bile alabilirsiniz.


Oğlak ( 22 Aralık – 20 Ocak )


Yönettiği ev: 10. Ev
Arketipler:- Münzevi- Kendini bilen- Hırs- İşkolik- Başarı- Konsantrasyon- Geleneksel- Konservatif
Vücudumuzda temsil ettiği bölge: Dizler

Elementi: Toprak
Yönetici gezegeni: Satürn
Niteliği: Öncü

“Sorumluluk alıyorum!” her şeye gerçekçi yaklaşır Oğlak burcu. Her iki ayağı da yere basar ve ayaklarının altındaki zemin gerçeklerden oluşur. Hayatını bir sorumluluk olarak üstlenir ve gereğini yerine getirmek için uğraşır. Hayalleri, hedefleri ve istekleri her zaman mümkün olabilenler çerçevesindedir.

Kendisine hırs dolu hedefler belirleyen Oğlak burcu, aynı zamanda bu hedeflere ulaşmak için gerekli tüm adımları tek tek düşünerek kafasında belirler. Düşünmeden adım atmaz. Disiplin ve sabırla hedefine doğru ilerler. Hiç kimsenin yoluna çıkmasına izin vermez. Gerek kendine, gerekse başkalarına karşı hem katı, hem de acımasız olabilir; en ufak bir eğlencenin bile, onu hedefinden alı koyacağını düşünür.
Bu yüzden daha çok kısa süreli eğlencelere vakit ayırır.
Mesleğinde ve işinde kısa zamanda önemsenen biri olur, ancak bunun karşılığında çoğu kere hayat enerjisini ve kendi özel hedeflerini feda etmek durumunda kalır.
Kurallar ve hiyerarşi onun için çok doğaldır. Kendi hayatında uyguladığı prensipleri vardır. Genellikle bu prensipler hayatını zorlaştırmasına rağmen, yine de onlardan vazgeçmez. Oğlak burcunun her zaman kendini zorlayan görevlere ihtiyacı vardır. Başarıları ona, toplumda önemli olduğu hissini
verir.
Bir oğlak burcuna genellikle güvenebilirsiniz. Verdiği sözü her zaman tutar. Sorumluluk almayı sever ve kendisinden bekleneni her zaman yerine getirir. Tüm bunların yanı sıra neşeli ve gülmeyi bilen bir karakterdir. Sadece bu tür zevk ve eğlence konularına harcayacak fazla vakti yoktur.
Tabii bu kadar kural prensip ve sorumluluk delisi olan Oğlak insanı çevresindeki insanları o kadar çok bunaltır ki, uzun süre etrafında olmak bazen olanaksızdır. Hırsı ve prensipleri onun sadece hedefine odaklanmasına sebep olur. Bu yüzden etrafta olan biteni görmez,; görmediği şey ise onun için zaten var olmayan bir şeydir, yani yok sayar.
İlişkilerinde sadık bir partnerdir oğlak burcu, sevdiğini zor itiraf eder, ama edince de ciddiyetine güvenmek gerekir. Biraz zor bir âşıktır, çünkü ne yüzeysel sevgiye gelebilir ne de derin bir aşk
yaşamayı becerebilir.

İş yerinde Oğlak burcunun yaptığı işe dikkatinizi vermeli ve önemsemelisiniz. Kendi alanında otorite olması kuvvetle muhtemeldir.
Kimseye teşekkür etmeyi sevmez ve yardım kabul etmek istemez. İster dostane düşünün ya da beklenti içinde olun, asla onun elindeki işin ucundan tutmayın; kendinizi duvara çarpmış gibi hissedersiniz.
Yardımdan çok yaptığı işin takdir edilmesini bekler.

Kova ( 21 Ocak – 18 Şubat )


Yönettiği ev: 11. Ev
Arketipler:- Dahi- Devrimci- İdealist- İnsan zekası- Özgür- İnatçı- Bilim adamı- Sürgün- Doğrucu- Sosyal
Vücudumuzda temsil ettiği bölge: Bacaklar

Elementi: Hava
Yönetici gezegeni: Uranüs(Modern), Satürn(Antik)
Niteliği: Sabit

Özgürlük başlıca tutkusudur Kova burcunun. Fikir alışverişlerini sever, ancak kendisine ne yapacağını söylemeniz büyük hata olur. Her zaman ne yapacağını iyi bilir ve karşısına çıkarılan şartlara, kurallara ve yol göstericilere sinirlenir. Kendi fikrinden başkalarının sözlerini dinleyerek vazgeçmek, ona kendi kendini aldatmak gibi gelir. Bu yüzden gerek işte, gerekse ilişkilerde uzun süreli sorumluluk almak Kova insanına zor gelir. Genellikle kendi gibi düşünen insanlar arar ve ilişkisi onu kısıtlamadığı sürece sadık bir arkadaştır.
Kendisi için gerekli olduğuna inandığı ve kullandığı özgürlük alanının başkalarının da hakkı olduğunu bilir. Davranışları ile de bunu belli eder. Genellikle kendi istediği biçimde yaşar, onun için kurallar, toplumun önemsediği şeyler, moda, vs. gibi konular önemli değildir. Her zaman kendi görüşünü savunur ve ona göre yaşar. En büyük hedefi kendi olmaktır.
Kova burcu insanı için mümkün olmayan hiçbir şey yoktur. Esnek bir zihne sahiptir ve ihtiyaçlar doğrultusunda dâhice olmasa bile, orijinal fikirleri vardır. Her zaman geleceğe odaklanmıştır ve geleceğin sonsuz imkânlarını hayal etmek ona haz verir. Değiştiremediği geçmişi onu fazla ilgilendirmez.
Kendisini farklı ve özel kabul eder, ancak buna rağmen başka insanlara tepeden bakmaz. Onun gözünde aslında bütün insanlar aynı değere sahiptir. Geleceğe yönelik olması, insanlığın ilerlemesi için gerekli olan yolu açmasına sebep olur.
Din, dil, ırk ayrımı yapmaz gerçek bir hümanisttir.
Sahip olduğu bu özellikler bazen ukala ve kendini beğenmiş olmasına sebep olabilir. Bazen kendini özel ve farklı bulması onun için için gururlanmasına sebep olur. Hatta ne kadar akıllı ve dahi bir insan olduğunu kimseye ispat etmek zorunda olmadığını, insanların bunu keşfetmeleri gerektiğini düşünür. Tabii bu keşif için gerekli alt çalışmaları da gizlice yapmaya hazırdır.
Takım çalışmalarına çok yatkındır, ancak takım içinde farkının hissedilmesini de ister. Yenilikçi ve insancıl olan Kova burcu insanı zorlayıcı şartlar altında isyancı olabilir ve çevresindekileri de buna tetikler.
Çevresine karşı genellikle soğuk ve mesafelidir. Bazen tek başına kalmak isteyen kova burcu insanı, acil durumlarda “güvenilmez” rolünü bile üstlenebilir.
İkili ilişkiler onun için deneysel ortamlar gibidir. Bir kova burcu karakterinin bağlanması için gerçekten çok sevmesi gerekir, yoksa buna asla izin vermez. Onu kendinize uydurmaya kalkmanız büyük hata olur, o her zaman kendi yaşam tarzını ve özgürlüğünü koruyacaktır. Onun günlük alışkanlıklarını değiştirmeniz mümkün değildir. Sizin de bu konuda ona uymanız için sizi asla zorlamaz; sonuçta sizi olduğunuz gibi hayatına kabul etmiştir. Onu kısıtlamadığınız ve ilgisini çekmeyi başarabildiğiniz sürece size bağlı kalır.
Romantik bir âşık değildir, aşırı duygusallıktan ve fazla romantik sahnelerden hoşlanmaz. Ancak seks onun laboratuarı olabilir. Orijinal ve tamamen kendi olan bu kişi en özel anlarda da bu özelliklerini koruyacaktır. Yenilikler keşfetmek onun için bedensel ihtiyaçtan daha öndedir, kısacası yatakta yenilik peşindedir.

İşyerinde ona kesinlikle zorunluluklardan ve yapılması gerekenlerden bahsetmeyin, nasıl bir tepkiyle karşılaşacağınız hiç belli olmaz. Onu hiçbir şekilde kısıtlamazsanız fikirlerini ve yeteneklerini ortaya koyar.
Sürekli keşifler peşinde olan yapısı ister yönetici, ister çalışan olsun işine yansıyacaktır. Ancak kova burcunu gerçek anlamda mutlu edecek şey, kendi istediği işte, kendi belirlediği şekilde çalışmaktır. Bağlı olmak istemez.


Balık ( 19 Şubat – 20 Mart )


Yönettiği ev: 12. Ev
Arketipler:- Hayalci- Şair- Mistik- Sübjektif- Farkındalık- Sonlanma- Yüksek özveri- İlham- Sezgi
Vücudumuzda temsil ettiği bölge: Ayaklar

Elementi: Su
Yönetici gezegeni: Neptün(Modern), Jüpiter (Antik)
Niteliği: Değişken

Balık parlak, duygusal, hassas ve çekici bir karaktere sahiptir. Kendisini tüm Evrenle bir hissetmek en büyük hayalidir. Çevresine açık olabilmek için kendini her zaman arka plana yerleştiren Balık insanı, böylece ilk başta kendi kişisel hedef ve isteklerine odaklanmak yerine hayatın ortak kaderine yönelir. Bu özellikleri Balık insanının çabuk etkilenmesine, kandırılmasına sebep olur.
Alıcıları her zaman açık olan Balık her türlü ortama uymaya daima hazırdır. Sanatçıların, senarist/yönetmenlerin, modacıların ve reklamcıların Horoskop’larında Balık burcu vurgulanmış ve güçlüdür.
Hayal dünyası çok güçlüdür, ancak bazen bunu gerçeklerden kaçmak için kullanır. Gerçeklerde hayalleri karıştırabilir. Günlük işlerin kendisini aştığını düşündüğünde ise hayata karamsar bakar ve kendisini kurban gibi görür. Hayal kırıklığına uğradığı ortamlardan kaçmayı tüm diğer burçlardan daha iyi başarır.
Romantik bir sevgili olan Balık burcu, kendinizi ona teslim ettiğinizde sizi el üstünde taşır. Kendisini ikili ilişkilerde geri planda tutan Balık insanı, bazen kiminle birlikte olduğunuzu sorgulamanıza sebep olur. Sevgide duygusal yoğunluklar, iltifatlar ve sadakat arar, eğer bu aradıklarını bulamazsa, size hissettirmeden kendine başka bir ortam kurar ve yanınızdan kayboluverir.
İş hayatında gerek yönetici, gerekse çalışan pozisyonunda her zaman hayal gücü ve bir sanatçı edası ile yaklaşan duygusal Balık insanı işine sezgileriyle yaklaşarak yön vermeye çalışır. Katı kuralları sevmez, ancak işyerini benimsediği an kendini işiyle ve işyeriyle “bir”; hisseder ve elinden gelen her türlü fedakârlığı yapar. Kendi altında ya da kendi ile birlikte çalışanlardan da işlerini aynı şekilde benimsemelerini ister. Her ne kadar anlayışlı bir yönetici de olsa, tatil ve benzeri istekler karşısında olumlu davranmayabilir. İşi ile kendini bütün hisseden Balık insanı bu gibi şeyleri “egoistçe” bulabilir ve anlayamaz.

 

Yükselen Burcumuz ve Kendini Gösterme Biçimi

 

Adsız resim