21 Ağustos 2013 saat 04.44 Kova Burcunda Dolunay (Mavi Ay)

Posted on Updated on

Vollmond

Uyuyan Güzel masalını bilirsiniz. Kral yeni doğan dünyalar güzeli kızının şerefine bir davet verir. 12 periyi bu davete çağırır, ancak 13. periyi çağırmaz. 12 peri kıza güzellikler hediye ederken 13. Peri gelir, davet edilmediği için kızın 15.yaşgününde öleceğini söyler. Daha sonra insafa gelen bu peri, ölümü uzun bir uykuya çevirir. 13. peri istenmeyendir, karanlık ve bilinmeyendir.

Erkek egemen sistemin temelinde 12 sayısı önemli bir rol oynar. Eril sembol Güneş, yılı temsil ederken; dişil sembol Ay, ayları temsil eder. Oysa kullandığımız takvimin içinde bir yılın içinde zaman zaman 13 Yeni Ay ya da 13 Dolunay olur.

13 sayısının uğursuzluğu da bu sistemin bir parçasıdır aslında.

Bir yıl içerisinde aynı burçta iki kere Dolunay gerçekleştiğinde Mavi Ay gerçekleşmiş olur. Mavi Ay ile Lilith’in birbirine benzer özellikler taşır. Her ikisi de toplumda kadının yok sayılan yönleri ön plana çıkarır. Erkek egemen toplumda, kadının kabul gördüğü özelliklerin dışında kalan her şey buraya aittir. Mavi Ay’ın anlamı toplumdan topluma, coğrafyadan coğrafya değişir bu yüzden. Yasaklı dişil enerjidir o. Kullanılmasına izin verilmeyen güç potansiyeli. Oysa, bu güçtür aynı zamanda çocuklarını zarardan koruyan, sevdiklerini himayesi altına alan, dış dünyaya karşı savunan dişil taraf. Açıkçası, ihtiyaç anında, her şeye rağmen ortaya çıkan bir dişi enerji var burada.

Masalda 15. yaş kavramı da sembolik olarak Dolunay’a işaret eder. Daha Dolunay’ın hemen ardından başlayan evreyi tanımlar. Bilirsiniz, Dolunay bizim topraklarımızda “ayın on dördü” olarak ile tanımlanır. “Ayın on dördü gibi” dendiğinde, parlayan, ışıldayan kastedilir. Masaldaki 15 inci yaş da en dikkat çeken, en parlak dönemi sembolik dille anlatır.

Bu yüzden Mavi Ay genel gidişata aykırı bir enerjidir. Hele hele Kova burcunda gerçekleşmesi, onu daha da aykırı ve dikkat çekici kılmaktadır.

Dolunay demek, Ay’ın Güneş’in karşısında tüm ihtişamıyla durabilme gücünü anlatırken, bir de Mavi Ay olması içinde baskı altında olmanın, ezilmişliğin ve dışlanmışlığın, kabul görmemenin de haykırışını da taşımaktadır.

Burada kadın/erkek, eril/dişil derken öncelikle kendi cinsiyetinize göre değerlendirmemenizi isterim. Yin-yang enerjisi her birimizin içinde mevcut. İster kadın olalım ister erkek, içimizde her iki cinsiyetinde izlerini taşıyoruz. Bu yüzden her birimiz bu Dolunay’la birlikte içimizdeki isyanın sesini duyabiliriz.

Mavi Ay özellikle içimizde biriktirdiğimiz, dışarıya çıkaramadığımız konuları ortaya çıkarmaya meyilli olacaktır. Hele bir de buna Kova enerjisini eklediğimizde, özgürleşme ve başkaldırma arzusu da bu duygularımıza eşlik edecektir.

Sadece bireysel değil, toplumsal anlamda da etkisi olacaktır bu Dolunay’ın. Bu yüzden genel  anlamda yangına körükle gitmek yerine, düşünerek ve objektif hareket etmek gerekecektir. Kova burcunun isyankâr ruhu, bütünün ve birliğin adına çalışır. Kova enerjisi, birlik içinde özgür olabilmenin bilincinde, çeşitliliğin öneminin farkındadır. Kısacası bencilce çıkışlar yerine, bütünün içinde bireylerin hayrına hareket etmenin önemi vurgulanmakta bu Dolunay’da.

Bu yaklaşımı tüm ilişkilerimizde korumak önemli olacaktır. Gerek ikili ilişkilerimizde, gerekse dostluk ve arkadaşlık ilişkilerimizde her an bastırılmış duyguların yüzeye çıkabileceğini aklımızda tutmak gerekir.

Gökyüzünde zaten duygusal anlamda geleneksel ile yenilikçi yanlarımızın birbirini zorladığı, kalıplarımızın kırılmaya çalışıldığı bir dönemdeyiz. Yengeç’teki Jüpiter ile Koç’taki Uranüs’ün karesinin sebep olduğu bu gerginlik her birimizi epey zorlamakta şu aralar.

Bu yüzden Mayi Ay fünyemizi çekmemize ve içimizdeki enerjiyi salmamıza sebep olabilir. Ancak kontrol bizim elimizde! Suların kabaracağını biliyorsak, baraj kurarak önlemimizi alabilir ve enerjiyi parçalara bölerek kullanabiliriz.

Benim genel olarak tavsiyem önümüzdeki üç gün süresince açığa çıkan duygularımızı, haykırmak istediklerimizi bir kenara not etmeliyiz. Sonra yeni hafta başladığında bu notlarımızı alıp okuyup tekrar gözden geçirmek ve çözüm yoluna gitmek bizim için daha kolay olacaktır . Dolunay enerjisinden uzaklaştığımızda daha rahat, daha kolay düşünebilir oluruz.

Hem kendimize, hem de çevremize karşı bilinçli olarak anlayışlı olmamız gerekiyor şimdi.

Peki, hiç mi iyi bir etki yok diye sorabilirsiniz… Tabii ki gökyüzünde Jüpiter-Satürn-Neptün arasında büyük su üçgeni var. Bu su üçgeni diğer göksel etkiler ne olursa olsun, vicdanımızla hareket etmeyi becerebildiğimizde bizi koruması altına alacaktır. Sezgilerimizin bizi doğru yönlendirmesini sağlayacaktır. Sezgilerin işitilmesi için ise, olumlu ve iyimser bakış açısından taviz vermemeli. Zihnimizi temiz tutmalıyız!

Gelelim burçların alacağı etkiye:

Lütfen hem öncelikle yükselen, ardından da burcunuza göre dikkate alın:

Koç: Arkadaşlık ve aşk ilişkisi kavramları gerginlik yaratabilir. İhmal edilen arkadaşların isyanı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Çocuklarla da gerginlik ortaya çıkabilir.

Boğa: İşinizle yeterince ilgilenmediğiniz izlenimi yaratıyor olabilirsiniz. Problemlerinizi çözmek zorunda kalabilirsiniz. Ev-iş gerginliği.

İkizler: Özgürlük arzunuzun yakın çevreniz tarafından sabote edildiğini düşünebilirsiniz. Bilgilerinizi daha yüksek sesle haykırma ihtiyacı doğabilir. Özellikle hukuk alanında ya da yabancılarla yapılan işlerde var olan gizli sorunlar fark edilecektir.

Yengeç: Şanslı yılında olmana rağmen gergin bir dönemdesin. İkili ilişkiler alanında bazı değişim dönüşümler yaşamakta olabilirsin. Finansal anlamda benim-bizim kavramı öne çıkacak.

Aslan: İkili ilişkilere dikkat! Şartlar biraz zorlayıcı olabilir. Özellikle ilişkini riske atan konuşmalardan kaçınmalısın. Aynı durum ortaklıklar için de geçerli. Rekabet ortamı var!

Başak: Sağlık ve iş hayatında dikkatli olmak gerekiyor. İşi de sağlığı da ihmal etmemek gerek!

Terazi: Aşk hayatın, çocuklarınla olan ilişkiler ön plana çıkacak. Gereksiz gerginliklerden uzak kalmaya özen göstermek gerek.

Akrep: Aile içinde bazı gerginlikler olabilir. Geleneksek bakış açınızı sorgulayabilirsiniz.

Yay: Yakın çevre, akrabalar ve kardeşlerle olan ilişkiler ön planda. Bu alanlarda zorlanabilirsiniz. İfade özgürlüğü önemli olacak.

Oğlak: Finansal konular dikkat çekecek. Bugüne kadar göremediğiniz fırsatlar karşınıza çıkabilir.

Kova: Kendi değerinizin farkına varacaksınız. Bu sizin isyan etmenize değil, daha olgun bir yaklaşım sergilemenize sebep olursa iyi olabilir. Gizli kalmış yanlarınız açığa çıkabilir.

Balık: Farkındalığınız artacak ve gerçekleri daha iyi görebileceksiniz. Sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

Sevgiler

Yurda Hal

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s