Ay Boşluk’ta, Akrep burcunda Bugün 10 Eylül 2013

Posted on Updated on

aybosluk
Ay Akrep’te boşlukta…

Ay’ın boşlukta olduğu zamanlar biraz nadas etkisindedir. Dinlenmeye, enerji toplamaya yardımcı olur. Ay bu konumdayken herhangi bir gezegenle etkileşim halinde değildir. Adeta boşlukta süzülmeye benzer bir ruh hali oluşur. Bu kısa süreli dönemde ne umduklarımız, ne de korktuklarımız başımıza gelir. Yeni bir işe başlamak için uygun koşulları sunmuyor olması, bu zaman aralığının değersiz olduğu anlamına gelmez. Ay’ın boşlukta olduğu zaman aralıkları dinlenmemiz, hayata es vermemiz, kendimizle ilgilenmemiz için uygundur. En çok ise içe dönmemize, iç sesimizle tekrar irtibat kurmamıza olanak sağlar. Meditatif bir hal için uygun ortamı yaratır.

Hele bir de Ay’ın boşlukta olduğu zaman aralığı Akrep burcunda gerçekleşiyorsa, içe dönmek çok daha kolay olur. Bir yandan boşlukta yüzerken, diğer yandan konsantrasyonumuz da güçlüdür. Korkularımızla yüzleşmek daha kolaydır. En derinimizde yatan, yüzleşmek için gerekli cesareti bulamadığımız konularla bile ilgilenirken rahat oluruz. Çünkü Ay boşluktayken korkularımızın yersizliğini içsel olarak anlamakta zorlanmayız.

Ay boşluktayken bu anlamda içsel bir teslimiyet söz konusudur. İçsel olarak teslim olmanın kolay olduğu zamanlarda, zihnimiz ve bedenimiz de bu ortama kolay uyum sağlar.

Bu yüzden, bu akşam kendimize vakit ayıralım, meditatif bir ortam sağlayalım ve bizi içe döndürecek çalışmalara odaklanalım. Bu çalışmalar dua, namaz olabileceği gibi, özellikle kök çakramıza yönelik bir meditasyon da olabilir. İnternetten kök çakramızı aktive edecek bir meditasyon bulup kullanabiliriz mesela.

Ayrıca korkularımız üzerinde düşünebiliriz. Korkularımızın, kendimizi hangi şartlardan korumak için devreye girdiklerine göz atabilir, bunun üzerine odaklanabiliriz. Gerçekten gerekli mi bu korkular, yoksa temelinde sadece sevilmeme endişesi mi ya da ölüm endişesi mi yatıyor? Genellikle bu iki konudur korkularımızın gerçek sebebi.

Korkuların altında gerçeklerden kaçma yatar. Gerçeklerden kaçma sebebimiz ise sevilmeme, dışlanma ve/veya ölüm korkumuzdur. Bu korkular çeşitli senaryolarla gündeme gelir. Bazen senaryo sevgi ve ölüm temasından o kadar uzak görünür ki, asla sevilmeme veya ölüm korkusu ile alakası olduğunu bizi düşündürtmez.

Ben ölüm korkusunu bile sevgisiz kalma ile bağdaştırıyorum zaman zaman. Sevgiyi sadece bedenli bir halde iken tanımış olan bizler, bedenin yok olması durumunda, bildiğimiz sevginin de yok olacağından korkarız. Oysa sevgiyi gerçekten tanıyor olsak, bitmediğini anlarız. Babam vefat edeli 16 yıl oldu, onu hala hayatta olduğu zaman kadar çok seviyorum. Kastettiğim özlemek değil sevmek. Bunun farkında olsam bile, zaman zaman ben de korkular yaşıyorum herkes gibi.

Bu akşam çalışalım, korkularımız üzerine, sevginin sonsuz ve sınırsızlığı üzerine. Bu akşam böyle bir çalışma için koşullar uygun. Büyüyen Ay ise hayatımızın karanlıkta gizlediğimiz bu alanına ışık tutsun, karanlık yollarımızı aydınlatsın.

Bu akşam hangi yöntemi seçersek seçelim, çalışma süremizi esnek tutalım. Zaten çalışmaya başladığımızda zamansızlık içinde yüzdüğümüzü anlayacağız. Zaman yok… Mekan yok… Sadece içimize dönmüş bir ruh halinde olacağız.

Sevgiler
Yurda Hal

Ay Boşluk’ta, Akrep burcunda Bugün 10 Eylül 2013’ için 4 yanıt

  Canan Onar (GMail) said:
  10/09/2013, 16:08

  Sent from my iPhone

  Ik zlem Saraolu said:
  10/09/2013, 17:51

  ok teekkr ederim faydal bilgilerle bizi aydnlattnz iin…. Yol’unuz, Yol’umuz Ak OLsun[?]

  Ferihan DİRİL said:
  10/09/2013, 18:06

  Çok güzel ve yönlendirici yorumunuz için TEŞEKKÜRLER…
  Sevgilerimle…

  Ufuk evik said:
  11/09/2013, 02:23

  Sevgili Yurda Hal Hanim, Paylastiklariniz icin gonul dolusu sevgiler. Uskupten (Makedonya) Ufuk Cevik

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s