Hepimiz Sorumluyuz!

Posted on Updated on

siyah kurdele

O SİYAH KURDELELERİMİZİ VİCDANIMIZI TEMSİL EDEN KALBİMİZE İĞNELEMELİYİZ Kİ,  CANIMIZ ACISIN GERÇEKTEN!

Hepimiz sorumluyuz!

Sorumluluğu insana dayanan her felaketten hepimiz sorumluyuz. Attığımız her adım, aldığımız her karar, dikkatle incelemeden yaptığımız her iş, sorgulamadan itaat ettiğimiz her görev felaketler üzerindeki katkı payımızdır. Dürüst olup düşünelim; hayatımız boyunca kendi çıkarımız için kaç kez olması gerekenin dışında adım attık?

Bana zarar gelmesin diye susmak, bir kereden bir şey olmaz deyip hak yemek, Allah korur deyip sarı ışıkta geçmek, işe girmek için ya da işinin görülmesi için rüşvet vermek/almak, düzen başka türlü işlemiyor deyip sisteme uyum sağlamak, çocuğuna paylaşmayı değil de malına sahip çıkmayı öğretmek, tanıdığını kendi çıkarı için kullanmaya kalkmak… Bunların hepsi vicdanı esneten, genişleten pislik çukuru gibi bir alana dönüştüren göz yummalardır.

Bir de bunların üzerine, vicdan/ahlak/erdem gibi bizzat sorumluluğunu taşıdığın insani vasıfların sorumluluğunu yaşadığın hayatın dışına taşıyan bir inanç sistemine devrettiğinde, “kader” denilen o beş harfli kelime bir ölüm çukuruna dönüşür. Ceza/ödül sistemi ahirete bırakıldığında, sadece ve sadece korku sebebiyle “ahlaklı” “vicdanlı” olmaya çalışıldığında, birileri çıkıp dini çıkarları için kullanmaya başladığında olan olur işte. Din istismarı insanların vicdan kavramlarının altını sinsice boşaltıp, yeni kavramları yerleştirmeyi bilen kurnaz, çıkarcı insanların işidir. Bunun için de hitabeti güçlü, açgözlü, egosuna yenik düşen psikopatları seçerler ki, kalabalıklar konuşmalardan etkilensin ve insanlar değerlerinin değiştiğini fark etmesin.

Arkadaşım, işin görülsün diye evet dedikçe, çocuğuna aldığı her karardan, attığı her adımdan sorumlu olduğunu öğretmedikçe, yaşanan her felaketin sorumluluğu sana da aittir.

Aldığın her nefesten sen sorumlusun, Yaradan’ın sana şah damarından daha yakın olduğuna inanıyorsun, o zaman ahiret vicdanındır. Cennet ve Cehennem buradadır. Sorumluluğunun farkına var ve sorumluluklarını başka bir dünyaya terk etme!

 

Hepimiz Sorumluyuz!’ için 2 yanıt

  filiz said:
  16/05/2014, 13:45

  Gercekten muthis carpici bir yazi olmus. her cumlesine katiliyorum. ve dediklerinizi herkes evet herkes yapiyor ben de defalarca yaptim ama farkina bile varmiyoruz. smd facebooku acsaniz soma dan baska bisey yok. herkes bu kadar protesto ederken herkes bu kadar iyiyken kotuler nerde diye hep coook uzaklarda ariyoruz. elinize saglik en azindan bnm kendime durust olmami sagladiniz…

   Yurda Hal responded:
   16/05/2014, 13:52

   Teşekkür ederim. Ben de kendimi elestirdim ayni zamanda…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s