“ZANNETMEK” ile “FARKINDA OLMAK” arasındaki farkı anlama zamanı MERKÜR GERİLEMESİ

Posted on

Sevgili öğrencim Asiye Eda Özbalkan’ın Merkür Retro yazısıdır. Ellerine sağlık Eda’cığım.

Vee diğer tüm sevgili astrolog adaylarım… Sizlerden de harika yazılar bekliyorum, Haydi iş başına 🙂

mercury

“ZANNETMEK” ile “FARKINDA OLMAK” arasındaki farkı anlama zamanı
MERKÜR GERİLEMESİ
19 Mayıs – 11 Haziran 2015 arasında İkizler burcunda Merkür Gerilemesi

Merkür Gerilemesi, Merkür Gerçekten Geri Gider mi?
Güneşe en yakın gezegen olan Merkür (Utarit), adını Roma mitolojisinde tanrıların habercisi, ticaret ve yolculuk tanrısı olarak bilinen Merkür’den alır. Astrologların “Merkür yine gerilemek üzere” dediğini duymuş olabilirsiniz. Bunun ne anlama geldiğini merak edebilirsiniz. “Merkür gerilerken etkisi zayıfladığı için algımızın zayıflamasına, iletişim ve ulaşımda aksamalara neden olur” diye anlatılmaktadır. Merkür gerileme dönemlerini takip etmek üretkenliğinizi artırmanıza izin verebilir ve en azından ortaya çıkabilecek bazı karışıklıkların önüne geçmenize yardımcı olabilir. Laf aramızda fiziksel olarak Merkür gerçekten geri gitmez. Merkür Güneş’e en yakın gezegen olduğu için yörüngesi Dünya’dan çok daha kısadır ve Merkür’ü geri gidiyor gibi görürüz.

Tanrılarına Habercisi Merkür iletişim, öğrenme, okuma, araştırma, pazarlık ve görüşme, satma ve satın alma dahil iletişimle ilgili her türlü konuyu ayrıca resmi kontrat ve anlaşmaları, kitap, senaryo v.b tüm önemli yazılı işleri yönetir. Merkür ayrıca mantık, bilgi ve bilgi işlem olduğundan bilgisayar, akıllı telefonlar gibi aletler ile ulaşım, nakliye ve kısa seyahatlerimiz de Merkür’ün etkisi altındadır.

Merkür Gerileme fırsatları neler?
Merkür gerileme dönemleri, eskiden elinizde yarım kalan ve içinde “yeniden” geçen her şeyi yönetir. Bu dönem yeniden değerlendirmek, yapmak, gözden geçirmek, tasarlamak v.b için fırsat zamanlarıdır aslında. Bu dönem gerçekten yapmamız gereken şey, işimizin kalitesine odaklanmak, elimizde yarım kalanları tamamlamak ve eski düşünce, gündem, fikirleri en iyi duruma getirmeye çalışmaktır. Bu, sürekli yeni fikirleri kovalamaktan daha yararlıdır. Merkür gerilemesi detaylara inmemize ve performansımızı mükemmelleştirmemize izin verir. Bu dönemlerde çok meşgul olmamıza rağmen bu işleri yapmak için tuhaf bir şekilde daima daha fazla zaman buluruz. Merkür geri gitme zamanı eskiden alınan ancak şimdi uygulamaya koymaya karar verdiğimiz tüm kararlar için kararımızı gözden geçirme ve uygulamaya alma zamanıdır. Eğer eski bir durumu değerlendirmek için geri dönersek kafamız çok daha açık ve net olacaktır. Tüm bu süreçlerden anda kalarak ve şimdiki zamanda bilinçli algımızla eğlenerek çıkabiliriz.

Merkür geri gitme (retro) dönemleri kafamızın dışının kazan gibi olduğu dönemlerdir. Kozmos bizim dışımızdaki tüm iletişim kanallarını kapatarak nasıl iletişim kurduğumuza, kelimeleri nasıl kullandığımıza ve düşünce kalıplarımıza bakmamız için müthiş bir farkındalık fırsatı veriyor. Hayat bize “Hızı kesmek” suretiyle kafamızın içindeki kazanın ne kadar dolu olduğunu ve duygularımızın kaynağı olan düşüncelerimizi düzenlememiz, yarım bıraktığınız işlere bakmamız için bir fırsat vermektedir. Gerileme döneminde karar vermekte zorlandığımızı hissedeceğiz. Bir karar verilse bile, daha sonra Merkür düzeldiği zaman ya da çok daha sonra değişime uğrayabilir. Bu dönemler hayata ve başkalarına karşı esnek olmayı öğrendiğimiz zamanlardır. Şu an yaşadığımız çağın gerekliliği olan HIZ aleyhimize işliyor. Sakin düşün, karar almak için hiç acelemiz olmasın. Bu zamanda kararlarımızı gözden geçirmek ve sağlıklı iletişim için ZANNETMEK ile FARKINDA OLMAK arasındaki farkı anlamamız için ufak yanılsamalar yaşarız. Bu dönem “Siz ne anlatırsanız anlatın karşınızdakinin anladığı kadardır” der. Lütfen anlamak için karşınızdakine ve kendimize zaman tanıyalım.
Leb demeden Leblebi demeyin lütfen, belki karşınızdaki LEB-İ Derya diyecektir. Varsayımla hareket etmiyoruz, farz etmiyoruz ve Zannetmiyoruz
Bazen hayatın akışı içinde kendi temel varsayımlarımız ya da eylemlerimiz üzerinde fazla düşünmeden hareket ederiz. Merkür gerilemesi durmamıza, bakmamıza dinlememize ve enerjimizi daha verimli bir yöne aktarmamıza izin verir. Aynı zamanda belirli durumlara son noktayı koymamıza yardım eder.
İletişimle ilgili dergi, İnternet sitesi kurmak ya da reklam ve tanıtım kampanyası yapmak gibi çalışmaları gözden geçirmek için uygun ancak yeni bir girişim başlatmak için zayıf zamanlar olarak kabul edilir.
Bu dönemin diğer gökyüzü hareketlerini göz önüne alırsak,seçim propagandalarından haberler bize rötarlı ulaşabilir. Seçim beklentisi herkeste bir kafa karışıklığına yol açacaktır. Memurlar ile ilgili seçim kampanyası nutukları havada uçuşurken, meclisten çıkan yasaların belirsizliği gözümüzden kaçabilir. Spekülatif dedikodular kulağımıza geldiğinde, lütfen kızıp bağırıp çağırmadan önce bu haberin kaynağını araştıralım. Facebook ve sosyal medya bu dönemde bilgi kirliliğinin en yoğun dönemlerini yaşayacaklardır. Sayım hataları gündemimizde olacaktır. Lütfen kanı ile bilgiyi birbirine karıştırmayalım. Ayrıca Politikacıların kanı ile hareket eden, kör dövüşü kavgaları yüzünden komşularınızla ve facebooktaki arkadaşlarınızla kapışmadan önce kalbinizin sesini dinleyelim; lafımızla çok adam dövmeyelim olur mu?
Yeni işe başlayanlar için, ilk işe başladığınız zamandan çok daha farklı bir koşulda çalışmaya devam edeceğinizi söyleyebilirim, ya sizi alan kişi ya da siz koşulları tam konuşmadan hareket etmiş olabilirsiniz. İşe yerleştirmede çalışan kişilerde karşısındaki adaya daha net kesin sorular sormalı ve sorularının cevaplarını teyit etmeli ve gerekirse tekrar kontrol etmelidir. Kafamız biraz karışık…
Merkür geçmişte kalan konuları kapatmamıza olanak sağlar. Üniversite sınavlarına hazırlananlar için ise yeni konu öğrenmek değil, öğrendikleri konulardan öğrendiğini zannettiği ama zaman aşımına uğramış konuların üzerinden geçmek çok faydalı olacaktır. Sorulacak tüm konuların bir listesini çıkarıp, hangi konuların üzerinden geçmeliyim diye bir sorun kendinize. Emin olun en biliyorum dediğiniz konu bile olsa, ana hatlarını hatırlamak için birer saat konu okuma ve soru tiplerine göz atmak hayat kurtarabilir.
Birkaç hafta bekleme imkanınız yoksa varsın olmasın. Bu kararı verirken koşullarla ilgili şartların değişebileceğini düşünerek hareket edin ve esnek olun yeter. Örneğin yeni alacağınız evle ilgili sözleşmeyi hemen imzalamanız gerekiyorsa karşılaşabileceğiniz olasılıklar, satış ve teslim koşullarının detaylarıyla ilgili kapsamlı araştırma yapmalı ve tüm detayları yazılı olarak istemelisinizdir. Küçük puntoları iyi okuyalım lütfen. Diyelim ev ikinci dereceden tarihi eser çıktı ise, bir zahmet bu işleri bilen bir hukukçudan ya da emlakçıdan danışmanlık alın. Kararınızın sonrasına bırakmayın, aklınıza gelen başınıza gelmeden aklınıza gelene bir inceden merak edin. Yine de Merkür gerileme zamanı doğru soruları sormakta zorlanırız.
Başka Ne Gibi önerilerimiz olabilir
Merkür posta ve bilginin yayılmasını yönettiği için önemli evraklar gönderirken mailin ekini ve maili kime göndereceğinizi bir kere daha kontrol etmek güzel bir fikir olabilir. Eğer bir posta/faks gönderirsek mutlaka karşı tarafı arayıp dokümanı alıp almadığının teyidini alabiliriz Eğer bir ofiste çalışıyorsak ve önemli bir belgenin fotokopisini çekiyorsak orijinalini saklamayı ihmal etmeyelim.
Merkür gerileme dönemlerinde bilgisayarların çökmesine ve makinelerin yıpranma belirtileri kehanetlerine karşılık bilgisayarınızı yedekleyin. Eğer kişisel bilgisayarınıza yeni bir program (ya da işiniz internetle ilgili ise yeni bir ağ) kurmayı planladıysanız gerileme döneminin bitmesini bekleyin. Güneş tutulmasının tetikleyen açılarda elektrik kesintileri gündeme gelebilir.
Merkür ticareti ve satışları yönettiğinden gerileme dönemlerinde pahalı bir alışveriş yerine önceden satın aldığınız bir şeyi geri götürüp değişim için güzel zamanlardır.

Eğer araba ile seyahat ediyorsanız yanınıza fazladan haritalar alın, doğru adrese sahip olduğunuzu ve yol tarifini iyi bir şekilde aldığınızı kontrol edin. Eğer arabanızdan tuhaf sesler geliyorsa, yola çıkmadan servise götürün Uçakların kalkış saatini kontrol edin ve bavulunuza iyi görünen bir etiket koyun ki, kolaylıkla bulabilesiniz. Bazı kişiler seyahatlerini tamamen iptal ederler, eğer seyahatiniz yeni işle ilgili ise ve iptal etme fırsatınız varsa neden olmasın ama projenin yeniden değerlendirmesi için ise iptal etmenize gerek var mı bir düşünebilirsiniz.

Bu dönemlerde yapılan tatil amaçlı yolculuklar çocukluğunuza ait çok sevdiğiniz ama uzun zamandır görmediğiniz bir yere seyahat etmeye çalışın. Çok eğlenceli olabilir! Dikkat,
unutkanlık bir sorun olmasın, uçak biletiniz ya da pasaportunuz cebinizde olduğunuz sesli teyit ederek olması gereken yere koyun. Araba ya da ev anahtarınızı unutursanız da komşularınızı evde bulamazsanız diye, kolayı var yedek anahtarınızın yerini belirleyin

Aşkta bile karışıklık yaşanabilir. Çiftlerin birbirlerini yanlış anlamaları komik olaylara neden olabilir. Aniden bir sonuca varmamaya çalışın muhtemelen bu dönemdeki düşüncelerimizden daha sonra vazgeçebiliriz. Bunun nedeni ise bu etki altında insanların sağlıklı düşünememeleridir.

Eski arkadaş ve akrabalarla bir araya gelmek oldukça sık rastlanan bir durumdur ve bu gezegenin gerileme yörüngesinde olmasının en olumlu ve eğlenceli taraflarından biridir. Eski bir arkadaş ya da tanıdıktan haber alırsanız, aranızda konuşulmayan yanlış anlamaların nelere mal olduğunu değerlendirmek için bence güzel bir zaman. Durumlara daha yakından ve derinlemesine bakmak hepimiz için faydalı olabilir
Belki de yanlış bir yöne sapmış bir proje üzerinde çalışıyorsunuz. Ekip ya da müşteriniz projenin düzeltilmesi ya da değişiklik yapılması gerektiğini somut bir şekilde anlayabilir. Eğer durumu kanıtlamak için ikna edici bir konuşma yaparsanız işler sizin istediğiniz gibi gelişebilir.
Bir iş teklifini hemen kabul etmediniz ve beklediniz; daha iyisi karşınıza çıkabilir.
Merkür gerilediği zaman bazen olaylar lehinize gelişir. Eğer bir iş için teklif verdiniz ve kabul edilmediyse, alıcı size geri dönebilir ve yeniden teklif vermenizi isteyebilir. Birkaç hafta içinde göz diktiğiniz şey indirime girebilir.
Eğer bir toplantı ya da görüşme ertelenir veya iptal olursa, büyük olasılıkla çok işinize yarayacak ilave bilgiler toplamak için daha fazla zamana sahip olacaksınız.
Dolaplarınızı ve dosyalarınız düzenlemek için harika bir zaman olacaktır. Kayıp eşyalar bulunabilir. Arabanın yedek anahtarını bulmak ne iyi olur

Merkür geri gitme zamanlarında ANDA OLMANIN ve düşüncelerinizi izlemenin keyfini sürmeniz dileği ile Hayırlı olsun.

Asiye Eda Öbalkan

“ZANNETMEK” ile “FARKINDA OLMAK” arasındaki farkı anlama zamanı MERKÜR GERİLEMESİ” için bir yanıt

  Tülay İnci said:
  15/05/2015, 11:28

  Sayın ASTRO İSTANBUL

  Mail adresim değişti ve yazılarınızı takip etmek istiyorum

  Yeni mail adresim tulayinci@evrenselika.com bu mail edresimi kayıt edermisiniz çok rica ediyorum.

  Sevgilerimle

  İyi günler dilerim.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s