Terazi Burcunda Merkür Retrosu 17 Eylül – 09 Ekim 2015 arasında

Posted on Updated on

K10.4Aphrodite

Dikkat: Bu yazı Merkür Retro’sundan daha fazla bilgi içermektedir:))

Ve yine bir Merkür Retro ile karşı karşıyayız… Bu yıl Merkür’ün geri hareketlerinin tümü Hava elementinde gerçekleşti ve bu yüzden en çok bu sene özellikle bilgi alışverişinde ve insani ilişkilerde sorgulamaları gündeme getirdi ve bu Retro da yine bu alanda etkisini gösterecektir.

Merkür’ün geri hareketi (Retro) gündemde en sık yer bulan astrolojik gezegen etkilerinin ilk sıralarında yer alıyor, bu yüzden adeta Mehter Marşı gibi iki ileri, bir geri gider izlenimi yaratıyor zihnimizde.

Astronomik Olarak Retro

Öncelikle geri giden gezegen astronomik olarak ne demek onu bir kısaca hatırlayalım. Gezegenler geri gitmez, ancak biz gezegenlerin Güneş etrafında dönerken burçlar kuşağındaki ilerlemelerini yine Güneş etrafındaki yörüngesinde dönen Yerküre’den gözlemleriz. Yörüngesinde yavaş ilerleyen bir gezegeni yine kendi yörüngesindeki hareketiyle geçen Yerküre (Burçlar kuşağının fon olarak referans alınmasıyla) veya yörüngesinde hızlı hareket eden bir gezegenin Yerküre’yi geçmesiyle optik bir yanılsama gerçekleşir. Yerküre’den bakınca bu optik yanılsama burçlar kuşağında (Zodyak) Yerküre’den hızlı veya Yavaş olan gezegenin geriye doğru hareket etmesi gibi algılanır. Tıpkı kırmızı ışıkta duran arabalardan biri hafifçe ileriye kaydığında, o arabada oturanların, diğer arabanın geriye kaydığını sanması gibi bir durumdur bu (veya tam tersi).

Bu optik yanılsama astrolojide çok önemsenen ve dikkate alınan bir durumdur. Özellikle Merkür’ün bu optik yanılsaması bir yıl içerisinde sayısal olarak diğer gezegenlerden çok daha sık gerçekleştiği için (yılda üç kez) daha çok gündemde yerini bulur.

 

Hermes1

Merkür Retro Neyi anlatır?

Merkür Retro’suyla ilgili yazılan çizilen metinlere bakınca, insanın dolaba girip şalterini bir süreliğine kapatası geliyor. Ne de olsa astrolojik anlamda Merkür cıva (Mercury)  gibi hareketli bir gezegenimiz olduğundan iletişimimizi, ulaşımımızı, teknolojik bilgi alışverişimizi, kısacası zihinsel ve bedensel hareketlerimizi anlatan gösterge. Adeta 3 boyutlu ortama bir de 4. boyut olan zaman eklenince ortaya çıkan kullanım alanındaki hareketlerimizi temsil eden gösterge gibi.

Kendimizi dolaba kapatıp, şalterimizi bir süreliğine indirebilme fırsatımız olmadığına göre, bununla yaşamanın üstesinden gelmek için (şaka şaka! Zaten üstesinden geliyoruz) Merkür Retro’nun ne olup ne olmadığını anlamak önemli olacaktır.

Bu gibi dönemlerde sözün, düşüncenin ve maddenin hareketliliği ile örtüşen Merkür enerjisinde aksaklıklar çıkması gerektiğini düşünebiliriz. Ancak Merkür, tüm yaşam enerjisinin hareketliliğini de temsil eden bir devinim olduğuna göre, bu dönemlerden (Retro) korkarsak eğer, yaşam enerjimizi yok saymaya başlayan bir ruh hali ile karşı karşıya kalırız.

Merkür Retro zamanının genel olarak söz ve düşüncelerde dil sürçmesi, algı sürçmesi yaratması beklediğimiz bir şeydir, ancak bu durum her birimiz için farklı yaşam alanlarında gerçekleşmeye yatkınlık gösterir. Kimimizi az, kimimizi çok etkiler ve bu da Merkür Retro’nun hangi evimize düştüğü ve hangi gezegenlerimizle açısal etkileşim içinde olduğuna göre değişir. Makro bilginin, Mikro bilgiyle etkileşimi olan bu durum, her birimizin doğum haritasına göre bize özel olanakları açığa çıkarır.  Hiçbir göksel etki bizim aleyhimize değildir. Bu yüzden hiçbiri iyi ya da kötü olarak ayrıştırılmamalıdır.

Doğum anımızda bize sunulan astrolojik şablon olan horoskop, aslında Yaradan’la bir olduğumuzu yeniden hatırlamamız için izlemeyi seçtiğimiz yolu anlatıyor. Dolayısıyla, haritamızdaki göreceli olumlu ve olumsuz etkilerin her biri, Yerküre üzerindeki yolculuğumuzda deneyimleyip, daha sonra terk etmeyi öğrenmemiz gereken yüklerden başka bir şey değildir. Haritadaki her gösterge, hayat içinde deneyime dönüşmek ve bu deneyimin asıl benliğimize katacağı değeri bize sunmak için oradadır. Bunun açığa çıkması için de, dış etkiler olarak adlandırabileceğimiz transitler yardımcımızdır. Bu yüzden, bir göksel etkinin bireysel olarak üzerimizde neyi açığa çıkarmak üzere uygun koşulları yarattığını anlamak için, doğum haritası detaylıca incelenmelidir.

Yine de Retro’nun içinde gerçekleştiği burç hangisiyse, o burcun temalarında, Retro’nun etkilerini adeta ortak kader akışı olarak yaşarız. Gerçek niyetim önümüzdeki Merkür Retro dönemini anlatmak olduğuna ve bu fenomenin Terazi burcunda gerçekleşeceğini bildiğimize göre, ortak kadersel etkileri Terazi burcunun anlattığı temalar üzerinden açıklamaya çalışacağım.

 spiritual

Terazi’de Merkür Retro Ve Ortak Kadersel Alanımıza Etkileri

Merkür Retro Terazi burcunda 15 derece 55 dakikada gerilemeye başlıyor (yani 16. Derece) ve  00 derece Terazi 53 dakikaya kadar geliyor.

Terazi burcunun anlattığı temaların ana başlığı “biz” kavramıdır ve bu “biz” kavramı daha çok denge, uyum, ahenk ile yaşam içerisinde yer bulmak isteyen bir enerji yumağıdır. Terazi ikili ilişkileri, evliliği, ortaklıkları, yani denge ve ahenk sağlamakla yürüyebilecek, bilgi alışverişiyle birbirini eşitleyebilecek insani paylaşımları anlatır. Denge ve uyum kavramları beraberinde adaletli olmayı da anlattığı için hak hukuk kavramları da burada yer bulur. Dengeyi sağlamayı kendine görev edinen Terazi enerjisinin içinde fazlasıyla onaylama ihtiyacı, gizli gizli onaylanma ihtiyacı, politik olma ihtiyacı da yer bulur.

Terazi’nin yöneticisi olan gezegen Venüs, Terazi enerjisinin dışarıya yansıyan sevgi dolu ifadesiyken, yüceleni olan Satürn onu disipline eden tarafını, zarafetinin içindeki gizli bilgeyi anlatır. Dışı Venüs, içi Satürn olan bu enerji zaman zaman kendine daha katı ve eleştirel yaklaşan, kendini kısıtlayan, ancak dış dünyaya sevgisiyle karşılık veren bir etkiyi de ortaya koyabiliyor. Bu zaman zaman farkında olmadan özgüvenini dışarıdan duyacağı onaylamalarla yamamaya çalışmasına sebep olabiliyor. Sırf ortam ahenk içinde kalsın, tatsızlık çıkmasın diye, kendi düşüncelerinden vazgeçip (içte Satürn) başkalarının düşüncelerini destekleyen (dışta Venüs) bir duruma düşebiliyor Terazi’nin enerji yapısı.

Aynı zamanda Terazi burcu Zodyak kuşağının 7.evidir. Bu yüzden de evlilik, evrensel denge ihtiyacı, birey olarak kendimizi dış dünyada gösterebilecek donanıma sahip olduğumuz ve dış dünyayla tanıştığımız zamanları (genellikle yetişkinliğe adım atarken ve becerilerimizle varlığımızı sürdürmeye hazır olduğumuzu düşündüğümüz an ve/veya anlar) ve açık düşmanlıklar alanıdır. Mars (Koç’un yöneticisi) ve Venüs’ün (Terazi’nin yöneticisi) uzlaşma için bir araya geldiği alandır. Bu alan benim gözümde enteresan bir örgüye sahiptir. “Ben” demeyi bilen Ego (Mars/Güneş)’nun bu alanda “biz” demeyi öğrenmenin deneyimini ve var olan bireysel özelliklere saygı duyarak uyum içinde (Venüs/Satürn) yaşamayı öğrenmesidir. Zodyak’ın 7.evi olan bu alan, “biz” alanıdır ve bu biz alanı  hangi “ben”in topraklarında gerçekleşirse gerçekleşsin, “ben” burada deplasmandadır. Bu astrolojik datalarla ortaya çıkan etkiler de ortak kadersel akışın etkileri olarak karşımıza çıkarlar. Bu yüzden burası barış çubuğunun tüm taraflarının hayrına tüttürülmesi gereken alandır.

İşte önümüzdeki Merkür Retro, ortak kadersel akışta, tam da bu temalarda zihinsel ve bedensel hareketliliklerde aksaklıklar çıkarabilir. Terazi’nin bize sunduğu enerji ortamında yanlış anlaşılmalar, sözlerimizle beden dilimizin uyumsuzluğu, iletişimsel bilgilerin deforme edilmesi mümkün. Tabii Merkür’ün Terazi burcundaki Retro’su yine ortak kadersel alanda, yine Terazi’nin anlattığı temalarda geçmişe ait sözel, zihinsel ve bedensel hareketlerimizi yeniden gözden geçirme olanağı sunuyor.  Kısacası Terazi temalarında geçmişe yönelik “biz” enerjisini yeniden gözden geçirme, düzeltilebilecek durumları düzeltme veya düzeltilemeyecek, hayatımızdan çıkması gerekenlerin farkına varıp helalleşmeye uygun fırsatları karşımıza çıkarır. Doğal olarak her birimizin iç gözünde geçmiş ilişkilere ait sorgulamalar, hesaplaşmalar veya karşılaşmalar da mümkün olabilir.

Astrolojide Terazi’nin ve Merkür’ün (elçi) etkilerini göz önünde bulundurursak, geçmiş bilgilerin bütünün hayrına kullanılması, birlikteliklerde geçmişe ait deneyimleri artısıyla eksisiyle gözden geçirilip bundan faydalanılması kaçınılmazdır. Doğal olarak taraflar arasında elçi ve/veya uzlaşma ile sorumlu olanların da sorumluklarını yerine getirirken zorlanacağının göstergesi olacaktır.

 

Merkür İkizler ve Başak Burcunun Yöneticisidir

Merkür, Zodyak’ın 3.evi olan İkizler ve 6.evi olan Başak burcunun yönetici gezegenidir. Dolayısıyla Terazi burcunda yaşanacak olan Merkür Retro, aslında geçmişe yönelik sorunları bu alanlardan taşıyacaktır. Bu durumda, Zodyak kuşağının 3.ve 6.evlerinin neler anlattığına bakmak da önemli olacaktır.

  1. Zodyak evi olan İkizler, tıpkı yöneticisi olan Merkür ile benzer temaları içinde barındırır. Değişken özellikte Hava elementine ait olan bu alan, zihinsel hızı temsil eder ve bilginin kendisi gibi düşünülebilir. Bu alanı “teoriler alanı” olarak kabul edebiliriz. Burada bir şeyin bir yerden bir başka yere nakli söz konusudur. Bu nakilde nakledilenin detayları önemli değildir.  İletişimin kendisini (dolayısıyla iletişimin gerçekleşmesi için kullanılan bedensel, teknolojik hatta telepatik araçlar da buraya dâhildir), fikirleri ve tartışmaları, öğretmen/öğrenci ilişkilerini, eğitim/öğrenimi, zekâyı, küçük yerleşim alanlarını, okulları, ticaret merkezlerini temsil eder.  Reklam sektörünü, ulaşım araçları (trafik), yazarlar, gazeteciler, öğretmenler, öğrenciler, ulaşım görevlileri, her türlü hava ve kara ulaşımı /araçları /kullanıcıları /sinyalizasyon sorumluları, hatipler, bilim adamları, gezginler de İkizler burcuna ait temalardır. Ayrıca taşınma, yer değişiklikleri, sohbet ortamları da yine İkizler ile bağlantılıdır.

Sağlık konusunda ise İkizler burcu eller, kollar, solunum yolları, akciğerler, timüs salgı bezi, kılcal damarlar, genel sinir sistemi ve omuzları temsil eder.

6.Zodyak evi olan Başak da Merküryen bir enerjiye sahiptir. Ancak buradaki enerji İkizler burcunda olanın aksine daha pratik olmayı içinde barındırır. Detaylar önemlidir, hatta gereğinden fazla detaycılığın getirdiği eleştirel olmak da buraya aittir. Bilgi pratiğe dönüşmek ve gündelik hayatın içinde yerini bulmak ister. Bilginin bir hizmete sunulması Başak burcunun Merkür anlayışıdır.

Hizmet etme ile alakalı olan Başak burcu hizmetin olduğu her alanı temsil eder. Tarlalar, büro ortamları, iş yerleri, depolar, kilerler, kamu şehirleri, büyük şehirlerin banliyöleri Başak yönetiminde olan yerlerdir. Günlük işlerin organizasyonu, sağlık hizmetleri, Doktorlar, hemşireler, atölyeler, poliklinikler, kamu hizmetlileri (memur, polis, asker), işçiler, becerikli insanlar, zanaatkarlar da buraya aittir.

Sağlık konusunda ise bağışıklık sistemimiz, sindirim sistemimiz, karın ve karın zarı, apandisit Başak burcunun yönetimindedir.

Meslek eğitimlerinin okul sıralarında geçen bölümü Merkür/İkizler’ken, Stajda geçen veya mezun olduktan sonra okul sıralarında öğrenilen bilgilerin emeğe dönüşüp hayat bulması Merkür/Başak’tır.

İkizler ve Başak burcunu tabii ki daha da derinlemesine detaylandırmak mümkün, ancak burada önemli olan, bize bu makalede yetecek kadar bilgiye ulaşmamızdır.

Yani demem o ki, bu Merkür Retro’da, Terazi burcuna ait temalarda çıkabilecek sorunların temelini oluşturan alanlar 3.ve 6. Zodyak evlerinin konusundan kaynaklı olma ihtimalini beraberinde getirmektedir. Unutmayalım, hala ortak kadersel akış etkilerini incelemekteyiz.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, Terazi’deki Merkür Retro’nun ortak kadersel akışta ne gibi etkileri ortaya çıkarabileceğini anlamak için bir kaç örnek vereyim:

Mesela, evli bir çiftin geçmişte yaşamış olduğu bir taşınma ve bu taşınmanın günlük hayatın akışındaki etkileri masaya yatırılıp tartışma konusu olabilir ve eğer geçmişteki hatalar uzlaşmacı bir şekilde ele alınırsa çözüme ulaşılabilir.

Trafik veya ulaşım sebebiyle geç kalınan bir toplantı, işyerindeki konumunuzu rekabet halinde olduğunuz bir iş arkadaşınıza kaptırmanıza yol açabilir.

Henüz teori olan bir projeyi, gerekli detayları incelemeden pratiğe dökmeye çalışarak hem kendinizi, hem de iş partnerlerinizi/ortaklarınızı/çalışma grubunuzu zor durumda bırakabilirsiniz.

Geçmişte gözden kaçan detaylar şimdi ilişkileri zedeleyecek hale gelebilir.

Kısacası, teorik ve pratik bilginin eksik veya yanlış kullanımından kaynaklanan dengesizlikler, sürtüşmeler, anlaşmazlıklar ortaya çıkabilir.

İkizler ve Başak alanları ile ilgili saydığım tüm dataların yanlış veya özensiz kullanımı, arızası, ihmalkârlığı, abartısı, rötarı “biz”in dengesini bozacağı, ahengini ve uyumunu sarsacağı konuları karşımıza çıkarabilir.

Yakın çevrenin ilişkilerimiz veya ortaklıklarımız hakkındaki düşünceleri, konuşmaları ilişkimizi yeniden gözden geçirmemize sebep olabilir.

Evet, benden bu kadar…. Anlaşma, sözleşme, yeni bir şey alıp almama konusuna hiç değinmiyorum. Bunları zaten artık ezbere biliyor olduğunuzu varsayıyorum.

Dipnot: Mitolojide ve astrolojide genç olmayı da temsil eden Merkür, Terazi burcunda gerilerken bir yandan ilişkilerde gençlik iksiri ihtiyacını da ortaya çıkarabilir 🙂

Sevgiyle kalın

Yurda Hal

Terazi Burcunda Merkür Retrosu 17 Eylül – 09 Ekim 2015 arasında” için bir yanıt

    kerime sari said:
    14/09/2015, 17:53

    waaawww döktürmüşşün ve her zamanki gibi mükemmel ifade yeteneğin bu yazıda da kendini gösteriyor…amerikadayım…bana ilaç gb geldi…grupla buralara bahama adalarına gelmeyi planlasanıza …buraların havası suyu süper herderde deva…beni yumuşacık bi kadın yaptı 🙂 cokça öpüyorum..sevgiler 🙂

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s