27 Temmuz 2018 Ay Tutulması

Posted on Updated on

 

Image (1)
Sanatçı Serap Alıcıoğlu Akışık

 

Biraz Genel Bilgi

27 Temmuz gecesi Türkiye saati ile saat 23:20′ de, Kova burcunda 4° 44’da bir Ay tutulması gerçekleşecek. Astrolojiyle veya astronomiyle ilgiliysen bunun bu yüzyılın en uzun Ay tutulması olduğunu da muhakkak okumuşsundur. Bu özel tutulma yaklaşık olarak 1 saat 43 dakika ile 1 saat 47 dakika arası sürecek ve gölgeleriyle birlikte bu süre neredeyse 3 saat 55 dakikayı bulacak. Tutulmalar insanlığın ilk dönemlerinden bu yana hep önemsenmiş, korkulan olayların, büyük değişimlerin habercisi olarak düşünülmüştür. Gerçekten de tutulmaların etkisi çok büyük, ancak her tutulma aynı öneme sahip olmuyor. Tutulmaların önemi tam olup olmaması, önemli bir sabit yıldızla kavuşup kavuşmaması, etkili bir gezegenden açı veya kavuşum alıp almamasına göre değişir. Tabii bir de görüldükleri yerlerde bu etkiler daha da belirginleşir.

Ay tutulması sadece Dolunay zamanı oluşur çünkü gerçekleşmesi için Ay ile Güneş’in arasında Yerküre’nin bulunması gerekir. Ay tutulmasında, Ay’ın Güneş’ten aldığı ışınlar Yerküre tarafından kesilir ve Ay kararır! Oysa tutulma olmayan bir Dolunay gecesi bir aylık zaman zarfında yaşanan en aydınlık gecedir. Demek ki tutulma zamanında hayatın kendisini sadece bu anlamda bile fiziksel olarak etkileyen, sıradanlığı bozan bir durum var.

Tutulmanın görüleceği yerleri ve başka bazı astronomik bilgileri bu linkten öğrenebilirsin:  https://c.tadst.com/gfx/eclipses2/20180727/anim2d-380.mp4 (Türkiye’den görülecek)

Istanbul’dan izlendiğinde tutulma, saat 21:24’ten itibaren parçalı olarak ve saat 22:30^dan itibaren tam tutulma hattında gözlenmeye başlanacak. Tam tutulma ise saat 23:21’de gerçekleşecek. Ardından saat 00:13’te tam tutulma bitecek ve parçalı tutulma hattı da 01:19’da sonlanacak. (bu bilgileri bu websayfasında daha detaylı bulabilirsin:  https://www.timeanddate.com/eclipse/in/turkey/istanbul) Anlaşıldığı gibi gerçekten de çok uzun.

Ayrıca tutulmada Ay Yerküre’ye en uzak konumda olacak, bu da tutulma etkisindeki Ay’ın Lilith’e yakın olduğunu gösteriyor.

lunareclipse

Yüzyılın en uzun Ay tutulmasına hazır mısın?

Normalde Dolunay zamanları hem bireysel, hem de sosyal olarak içinde bulunduğumuz durum ve koşullara objektif bakmamıza yardımcı olan astrolojik bir açılım yaşarız. Dolunay’ın bulunduğu burcun içerdiği konularla bağlantılı olarak, öncesindeki günlerden başlayarak ayan beyan farkındalığımızın arttığını fark ederiz. Bu farkındalık bir gerilim hattı gibidir ve objektif yaklaşımlarla yine Dolunay’ın gerçekleştiği burcun anlattığı konularda hayatımıza çeki düzen vermemize yardımcı olur ve bunu başarmak için bu konularla bağlantılı kişi veya konularla birebir iletişim halinde olmak önemlidir. Eğer gerekli çeki düzeni vermezsek gerildiğimizle kalır ve bir fırsatı kaçırmış oluruz.  Benzer bir fırsat her sene tekrar karşımıza çıkar. Yakın bir zaman aralığı olmasa da yaklaşık 18 yıl boyunca her sene kendini tekrarlayan bir fırsattır bu.

Ancak söz konusu Dolunay aynı zamanda bir tutulmaysa o zaman işler değişir. Ay tutulmasında, Dolunay’ın en aydınlatıcı zaman dilimi kararmıştır ve bir burçta ve aynı Ay düğümüne komşu halde ardışık olarak yaklaşık 17-18 yıllık aralıklarla 2 veya 3 kere gerçekleşir. Bu yüzden bir tutulmanın yarattığı kozmik etkinin benzerini kaçırdığımızda, aynı etkiyi yakalamak için epey beklememiz gerekir.

Bu hafta yaşayacağımız Ay tutulması, bu anlamda Kova burcundaki Güney Ay Düğümü ile bağlantılı son ve tek tam tutulma olacak. Kova’daki diğer Güney Ay Düğümü tutulmaları Tutulmalar 18 Ağustos 2016 ve 07 Ağustos 2017’de gerçekleşti ve ikisi de tam tutulma değildi. Böyle uzun uzun yazıyorum ki önemi ve etkisi fark edilsin.

Tutulmalar bireysel olarak haritamızla akslar (Asc, Dsc, Mc, Ic) veya doğum haritamızdaki bir göstergeyle öncelikle kavuşuyorsa, ardından karşıt veya kare açı yapıyorsa önemlidir. Bunun dışında etkileri çok belirgin ve hissedilir olmaz. Ancak sosyal, kültürel, politik anlamda etkileri her zaman önemlidir. Hele hele böylesine etkili bir tutulma muhakkak ki önümüzdeki altı ayı etkisi altına alacaktır.

Bu yüzden eğer astrolojiden anlıyorsan doğum haritanı incelerken 4 derece Kova, Aslan, Boğa veya Akrep’te bir gezegen var mı ya da haritanda akslardan biri bu derecelerde mi onu bir kontrol et. Eğer bu etkilerden biri varsa bu tutulma seni bireysel olarak da ilgilendiriyor.

Fakat seni ilgilendirmiyor olsa bile, içinde yaşadığın topluluğu, ülkeyi hatta dünyayı etkilediğinden, yazının devamına göz atmanı tavsiye ederim.

Bu tutulma Güney Ay düğümünün Baş ucunda oluyor, dolayısıyla geçmiş, atalar, kökler, sahip olduğumuz otomatik beceriler, sanki yüzyıllardır değişmediğini düşündüğümüz ezber kurallar ve alışkanlıklarla hatta karmayla ilgili.

Güneş ruhu ve buraya dünyaya doğarak hizmet etmeye niyet ettiğimiz özümüzü temsil ediyor, Ay ise ona bu dünyada hizmet eden yanımızı, duygularımızı, amacımıza ulaşmak için gerekli koşulları sağlayan tarafımızı anlatıyor. Aynı zamanda Ay dişil enerjileri de temsil ediyor. Ay, Yerküre’nin  uydusu olarak bu realitede yaşadığımız ortamda bize en kolay uyum sağlayan ve bizimle ilişki halinde olan gökcismi. Bizimle ilişki halindeyken ruhun (Güneş) ihtiyacını yansıtma özelliğine sahip. Yanı başımızdaki bu bilge dişil enerji, bir anne gibi her ihtiyacımıza yetişmeye çalışıyor. O kadar hızlı ki . Akaşik bilgileri, ruhumuzun hedeflerini anlayabileceğimiz şekle sokuyor (sezgi, empati, duygu gibi), ve unutulmamak üzere anılarımıza yerleştiriyor.  Ay buraya ait, Aklıyla sezgisiyle, etiyle, kemiğiyle burada bulunan Ben’e ait. Bu dünyadan göçüp giderken ilk bırakmamız gereken. Bırakamadığımızda sorun sorun yaratan… Bırakılması gerektiğinde bırakmazsan arafa dönüşen… Hayatında hiç yepyeni bir sayfa açman gerekti mi? Gerektiyse bilirsin, yeni yaşamına tüm eskiyi taşımaya çalışırsan yürümez. Bazı bilgileri, anıları, ilişkileri, alışkanlıkları bırakmak gerekir. Yoksa yeni olan ne varsa kendini it hissetmez. Lafı çok uzattım… işte tüm bu saydıklarımla bağlantılı olan Ay en dolu olduğu anda reset düğmesine basılıyor veee herşey sıfırlanıyor… Burada Güneş’le Ay’ın bağlantısı kesen Dünya sen oluyorsun, ben oluyorum, biz oluyoruz.  Her Ay tutulmasında bu anlamda yeter artık deyip fabrika ayarlarımıza dönmek  için düğmeye basıyoruz. Bilinçli olarak basmazsak, birileri gelip bizim için bunu yapmaya hazır halde bekliyor. Kova Ay tutulmasında bu etki daha da önemli çünkü ruhu, özü anlatan Güneş en ihtişamlı olduğu burçta, Aslan’da. Ruhu, özü anlatan Güneş’in aynı zamanda temel yaşam kaynağımız olması amacımız olmadan zaten var olamayacağımızı anlatıyor. Hepimizin bir amacı var.

Tutulmanın sabit burçlarda olması fazlasıyla hayatımıza işlemiş kemikleşmiş işe yaramaz alışkanlıklardan kurtulmak için bir fırsatla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Hatta, Kova’da gerçekleştiği için yenilikçi ve bugüne kadar denemeye cesaret edemediğimiz bir yaklaşımın ne kadar etkili olacağını gösteriyor. Ayrıca Geri hareketteki Mars’ın da Tutulmayla kavuşumda olması CESARET – YENİLİKÇİ ve uzun zamandır yapmak isteyip  de yapamadığımız, içimizi kemiren değişim için harekete geçmemiz gerektiğini söylüyor.  Üstelik Kovanın Modern yöneticisi Uranüs’te 2 derece Boğa’da  İsis’in tahtının 3 Derece Boğa’da Ay Yücelir) ayak ucuna oturmuş oradan en kışkırtıcı haliyle bu girişimde bulunmazsak neleri kaybedeceğimizi haykırıyor, zorluyor, duygusal olarak köşeye sıkıştırıyor.

Eğer benim gibi Türkiye’de yaşıyorsan, Kova’nın klasik yöneticisi Satürn’ün Oğlak burcunda  tutulma haritasının tepe noktasıyla yakın ilişki halinde olduğunu ayrıca belirtmek isterim, çünkü Satürn burada tam yetkili denetmen olarak tüm bu karmaşık değişim sürecinden en doğru biçimde çıkmamız için durumu yönetiyor. Her şey ama her şey ruhsal amacımıza giden yolda bize hizmet eden araç gereçleri geçmişin artıklarından, kalıntılarından arındırıp temizleyip yeniden pırıl pırıl kullanabilmemiz için. İçimizdeki simyacıyı keşfetmek için laboratuvarı temizleyeceğiz. Her şey içeriye işaret ediyor. Güney Ay Düğümü, Retro Mars, Retro Satürn, Retro Merkür, Retro Plüton, Retro Neptün, Retro Chiron… hepsi…

Bir de unutmadan yazayım Tutulma gerçekleşmeden yaklaşık 12 saat önce Ay Lilith’le kavuşuyor, bastırdığımız cesaretli yanımızdan akıl alıyor.  Lilith’e yakın olan Ay Dünya’dan en uzak konumundadır. Bu yüzden ihtiyacın olan değişimin canını çok yakacağını düşündüğün için cesaretin kırılabilir… Kırılmasın Ay hem özgürlüğünün kıymetini anlatan Kova’da hem de hem de canını acıtmaktan çok uzakta. Tabii bu değişimi kendin yaparsan böyle.

Kısaca; Hayatımızın amacına yeniden, yepyeni, taze farkındalıklarla ulaşmak için yöntemlerimizi bilinçli bir şekilde değiştirmeliyiz. Bunu yaparken cesaretli olmalıyız. Özgür olmak ve özümüzü tezahür ettirmek için buna ihtiyacımız var ve bu değişim her birimizin kendi içinden yükseliyor. Atalarımızdan, köklerimizden  cesaret ve değişim için ilham almalıyız. Bu değişimi kendimiz yapmazsak, içimizdeki korku, kin, öfke ve sinmişlik irinini kendimiz akıtmazsak bunu başkaları yapar ve işte o zaman canımız gerçekten yanar. Laflar sözler kırıcı olur, ilişkiler zedelenir, kalbimiz duygularımız hasar görür.

Elimizde neşter, başımız dik kendi yaramızı kendimiz temizleyeceğiz, saracağız, iyileşeceğiz, daha güçlü ve yeni Ben’e kavuşacağız. Ha gayret, Biraz cesaret!

Tutulmadan 12 saat önce katı gıdadan uzaklaş ve tutulmadan 12 saat sonrasına kadar da buna devam et. Bir nevi oruç bu, bedenini yorma. Sinirlerine, öfkene hakim ol. Hepimiz tutuluyoruz, anlayacağız birbirimizin halinden. Tutulma saatinde huşu içinde, dingin, içini, özünün ihityacını anlamaya niyet et. Neleri bırakman gerektiğini ve bunu hangi yolla yapacağını hatırlamaya niyet et. Kendi öz-gürlüğün için kendi korkularınla ve bağımlılıklarınla yüzleşip onlarla vedalaşmaya niyet et.

Kendini sevmeye niyet et! Tüm bunlara niyet et ki önümüzdeki altı ay harika değişimlerle hayatını yeniden yapılandırma şansına sahip olduğunu fark et!

Benden bu kadar ❤

Not: Yazı hataları varsa şimdiden affola, edit edemeden yayınladım 🙂

Sevgilerimle

Yurda Hal

Astroloji Danışmanlığımız ve derslerimiz, Regresyon ve Şifa çalışmalarımız ile ilgileniyorsan bize  astroistanbul@gmail.com mail adresimizden veya 0533 2427382 no’lu telefon numaramızdan ulaşabilirsin!

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s