Yurda’nın Kenarda Unutulmuş Akıl Oyunları

Posted on Updated on

Zamanın akıp gittiği bir yerde yasamayı sen seçtin. Üstelik seçerken, seçtiğin yerde, zamanın olmadığına dair bir fikri benimsemenin bile imkânsız olduğunu bilerek geldin. Zaman denilen, her ruhun Yerküre deneyiminde kendine özel olarak esnetip büzebileceği, hatta istediğinde durdurabileceği bu hissi nasıl kullanacağını unutarak gelmeyi sen seçtin. Sen tüm bunları bilerek ve isteyerek geldin.

Dünya üzerinde var olan her şey sana zamanı hatırlatmak için var. Zamanı hatırlaman için her şey, her madde (buna senin bedenin de dâhil) değişime uğrar. Ayrıca, Güneş’in ve Ay’ın yasadığın Yerküreden takip edebildiğin döngüsünü zamanı ölçmek için kullanıyorsun. Bu ölçümler sadece bir döngünün gerçekleşmesi için gereken mesafeyi gösterir. Oysa o mesafenin içine sığdırabileceğin zaman, tamamen sana özeldir. Hepiniz zamanı ayni döngü ile ölçerek kastettiğiniz mesafeyi ölçersiniz, fakat ayni zaman mesafesi içinde, her birinizin zamanı kendine özeldir. Kendi zaman algınız bile kendi içinde değişir durur.

Herhangi bir anda, yaptığın is ne olursa olsun, o ise kendini ne kadar verdiğin, yaptığın iş ile ne kadar bütünleştiğin senin zamanını belirleyecektir. Herhangi bir şeye (meşguliyet, düşünce, iş) kendini vererek tam anlamıyla odaklandığında, çevrenle ilişkin kesilir.  İşte bu gibi durumlarda, senin için zaman durmuştur. Ruhun için ve ruhuna bağımlı olan bedenin için zaman durmuştur. Döngülerle ölçülen ortak Yerküre zamanınız ilerlese bile, sen onun etkisini almazsın.

Bu Dünya üzerindeki deneyimlerini artırıp, bir ömrün içinde ne kadar tekâmül edeceğini de bu deneyimlerin belirleyecektir. Sana ait zamanı esnetmeyi, büzmeyi ve durdurmayı öğrendiğinde kendini daha üst boyutlara çıkaracak zamana da sahip olacaksın.

Zamanı esnetmenin ve durdurmanın yolu ise derin ibadet ve derin düşünme yaparak öğrenilir. Ayrıca nefesini kontrol altında tutmak, yavaş ve düzenle nefes almak da çok önemlidir.

Bir düşün, bu dünyayı deneyimlediğin süreçte zamanının daha bol olmasını istiyor musun? Eğer istiyorsan, zamanının kumandası senin elinde. Bilgi çağına doğru ilerledikçe, zamanı esnetebilecek tekniklere ulaşmak çok kolay. Bir sürü farklı deneyim paylaşılıyor. Bir tanesi veya daha fazlası muhakkak senin için olacaktır. Senin için olan yol senin yüreğini harekete geçirecek, o hareket yüreğinden ılık ılık tüm bedenine yayılacaktır. Doğru yolu önce akıl değil, önce yürek sonra akıl görür.  Susanna Tamaro’nun kitabında dediği gibi “Yüreğinin Götürdüğü Yere Git!”. Bunu gerçekleştirmeye niyet edip, kendini akışa bıraktığın an, bütün olanaklar sana doğru yüzmeye başlayacaktır.

Sevgiler

Yurda Hal

10.02.2011

Yurda’nın Kenarda Unutulmuş Akıl Oyunları” için bir yanıt

    nazife çınar said:
    29/01/2012, 21:39

    YUrda hanım merhaba,
    bir parmak bal sürdünüz….biraz daha detay en azın okunacak kitap tavsiye ederseniz çok mutlu olurum
    sevgiler

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s