İçimdeki Yazar – Yazı Atölyesi

Posted on Updated on

 

Yazı Okulu :

Tarihler : 29 Mayıs Salı’dan itibaren her Salı akşamı (toplam 5 Hafta) saat 20.00 – 22.00 arası

Toplam beş çalışma 10 saat Katılım Payı bedeli: 340 tl + KDV

 

*****

 

YAZI İLE KENDİNİ KEŞFETME OKULU

Yazı aracılığı ile şifalanma

Hepimiz günlük hayatımızda yazıyı kullanırız. Hiçbir şey yazmıyorum dediğimiz anda bile dostlarımıza, arkadaşlarımıza, eşimize, sevgilimize ya da iş arkadaşlarımıza bir çok resmi mektup (e posta) yazarız. Kimimiz günlük yazar, kimimiz şiir… Bazılarımız cep telefonuyla kısa mesajlar atar ya da sevgi ifadelerini buzdolaplarının üzerine kısa notlar şeklinde yapıştırır :)) Bu sayede ruh ve beden bağlantımız da güçlenir. Bazılarımız ise yazmak ister ancak bir türlü yazamaz. Ya da yazdığı tam değildir, tıpkı kendini beğenmediği gibi yazdığını da beğenmez. Kendini değiştirmek, yazarak içindekini ifade etmek ister ama nereden başlayacağını bilemez. Bir türlü akamaz…   

Eğer Amacınız: yazıda akışı güçlendirmek, yazma cesaretine kavuşmak, içinizden çıkamayan yazıyı kağıda aktarmak ve yazı aracılığıyla kendinizi keşfetmek ise bu çalışma tam size göre. Gelin hep birlikte bedenimizi gevşetme ile nefes teknikleri üzerinden kendimize (beden&zihin&ruh) ve oradan kendi yazımıza yeni bir perspektifle bakalım.

Sıkışmış bedenimizi bir tarafa koyalım; rahatlamış, güvende hisseden bedenlerimizden kağıda akan güzel ve serbest ifadelerimizi keşfedelim!

Kimi zaman bir sesin, rüzgarın, suyun, tatlı bir dokunuşun, kimi zaman bir hareketin ve bazen de yazılmış harika bir metnin&şiirin peşinden giderek, kendi iç sesimize kulak verebilelim ve hislerimizi kağıda aktaralım.

Yazı ile kendimizi yeniden keşfettiğimiz, hem bir olduğumuz hem de kendimiz olduğumuz o ışıklı harika yolda ilerleyelim:)

Bu çalışma sırasında

  • Doğru nefes kullanımı ve çeşitli tekniklerle beden/zihin arınması
  • Kendi beden/zihnine yeni bir bakış kazanma
  • İç sesini keşfetmek ve kendini doğru ifade edebilmek
  • Yazı aracılığıyla Var’lığın tadını çıkarma
  • Yazarlardan seçme metinlerin incelenmesi
  • Farklı okuma teknikleri ile metinle bağ kurma egzersizleri
  • Atölye bitiminde yazılanların paylaşımı
  • Son olarak elbette ahh o ev ödevleri 🙂 de olacak… ve bu ev ödevlerinin yapılması istenecek…

Bu atölye yazmak isteyen ama bir türlü yazamayan, yazma eylemine en başta bedenini açarak bir başlangıç yapmak isteyenler içindir. Atölye ayrıca koreograflar, dansçılar, oyuncular ile yazı – hareket – dans ve ifade ilişkisi üzerine yoğunlaşmak ve yaratıcılık kanallarını açmak isteyen herkes için idealdir.


*Çalışma rahat kıyafetler, not defteri, bazen renkli karton ya da kağıtlar ve birkaç kalem ile gerçekleştirilir. Not: Bu çalışma bir yazar olma ya da yazar yaratma atölyesi değildir. Hepimizin bildiği gibi kimse kimseyi yazar ya da sanatçı yapamaz, iç sesini keşfetmek ve kendini ifade edebilmek en önemli hediyedir.

Gerisi eğer kişi karar verirse kendiliğinden gelecektir.

 Sibel BUĞDAYCI

 KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdikten sonra, uzun yıllar dergicilik yapmış, çeşitli röportajlar, resim üzerine yazılar, seyahat yazıları yazmıştır. 2000 yılında Latin Amerika ülkelerinden Ekvator, Peru ve Bolivya’da bir yıl boyunca seyahat etmiştir. Döndüğünde bu üç ülkedeki gözlemlerine yer verdiği ilk kitabı “Sakin Ol! Her Şey Mümkün’ü (Bir Orman, Çöl ve Dağ Üçlemesi) yazmıştır. Dergiciliğe dışarıdan devam ettiği bu dönemde Atlas dergisi için Mısır’da bir bisiklet gezisi gerçekleştirmiş ve yazmıştır. Bu iş gezisinden “Kahire – Kızıldeniz Bir Bisiklet Yolculuğu” adlı kitabı doğmuştur. ‘Hayalgerçek’ adlı doğaçlama şiirsel metni henüz yayımlanmamıştır. 

PEN Yazarlar Derneği üyesi Sibel Buğdaycı, 1999 yılından bu yana çağdaş dans, nefes ve meditasyon teknikleri üzerine çalışmalara yoğunlaşmıştır. Halen beden farkındalığı üzerine çalışmalarını çeşitli merkezlerde ve bireysel olarak sürdürmektedir. Beden farkındalığı çalışmalarını yazı alanında uzun yıllar kullandıktan sonra, bedenin kilitlerini açmaya giden yolda yazı ve beden farkındalığı çalışmalarını birleştirmiştir. Bioenerji terapileri ile çeşitli konularda danışmanlıklarını da dileyenlerle paylaşmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s