Affetmek ve Ay Takvimi

Posted on Updated on

affetmek ve ay takvimi üzerine

Affetmek

Af kelimesi hayatının içinde o kadar çok yer tutar ki… Zaman zaman varlığını inkâr edersin, affedecek ve affedilecek bir durumun yokmuşçasına… Zaman zaman ise sürekli affedemediğin kişilere odaklanırsın… Yalnız kaldığında affedemediklerini düşünürsün… Belki de birileri tarafından affedilmediğini düşünmekle meşguldür zihnin…

Affedilmediğini düşündüğün anlarda, zihnin egonun yardıma koşar ve haklı olduğunun konusunda seni ikna etmek için elinden geleni yapar. Ego yaşamak için zihni kullanır. Sana, seni haklı çıkarmak için birçok gerekçe sayar ve sana bu gerekçelerin sonunda, yine affedilmeyi beklediğin bir durumu, affetmen gereken bir duruma dönüştürür.

Kısacası bu af meselesini ne kadar evirip çevirsen de sonunda çözüme ulaşmak için kendinle baş başasındır. Kendi iç hesaplaşmanla, kendi iç sesinle, duygularınla, anılarınla baş başasındır. Zihnin sana geçmişte yaşanan bir sahneyi defalarca perdede oynatır. Defalarca senin mağdur ve haklı olduğuna ikna edebileceği bakış açılarını arar, bulur ve karşına çıkarır. Sonunda onun oyununa, tam olarak inanmıyor olsan da, vicdanın hala huzura kavuşmasa da, yenik düşersin. Onun sana sunduğu sanal gerçekliği kabul edersin. Bu kabulleniş, tuhaf bir durumdur. Affedip, affedilmeyi beceremediğin dış dünya kaynaklı boyun bağının iplerini, egonun eline vermiş olursun. Kendi kendinin yalancısı olmaktan başka bir şey değildir bu.

Af süreci kolay değildir. Bir ilişki kalıbında kendini haksızlığa uğramış hissetmek yorucudur. Genelde bedensel efor gerektiren işlerden kaçınmaya yatkın olmana rağmen, zihnini meşgul eden, mağdur rolünü zevkle benimseyip, seni yormaktan kaçınmayan zihnin, hep hesap kitap peşindedir. Seni asıl yoran şey zihninin içinde dönen senaryolardır, hele o affedemediğin senaryoların rolü çok büyüktür. Etinin yorgunluğunu kolay atlatırsın. Zihin yorgunluğu ise çökertir adamı.

Çabucak affeden insanların gamsızlığını düşünürsün… Onları gamsızlıkla suçlarsın. Daha doğrusu zihnin sana bu direktifi verir. Oysa “gamsız” dediğin, belki de yoluna pürüzsüz devam etmenin formülünü bulmuş insandır. Yolda ayağının takıldığı taşları cebine doldurup ağırlıklarla ilerlemeyen insandır. O, kısa dönem, uzun dönem hafızasını temizlemiştir.

Affederek de, affetmeyerek de hayat devam eder. Her iki yol da yanlış değildir, her iki yolunda mutlak doğru olmadığı gibi. Önemli olan ayrım, yola ağır aksak devam etmek isteyip istemediğindir. Cebinde taşlarla yürümek ya da karşına çıkan sorunları yerinde halledip yoluna devam etmek… Karar senin… Karar sana ait.

Vicdan

Affetme sürecinde temel karar vicdana aittir. Gerçekten affettiğinde vicdanın rahattır ve sana yük olmaz. Vicdanının sesini duyabilmen, onun verdiği kararı uygulayabilmen için zihnin sakin, karmaşalarından kurtulmuş, sana hizmet eden konumunda olmalıdır. Seni karmaşaya sürükleyen zihin senin efendin olur, sen ona hizmet edersin. Bu yüzden ona, senin onun değil, onun senin bir parçan olduğunu hatırlatmalısın. Bu hatırlatma süreci, tamamen karışmış yün çilelerini sabırla ayırıp ayıklamaya benzer. Gerçekten de, her gün 30 dakika karışmış yün çilelerini ayırıp ayıklamaya başlarsan, zihnin yavaş yavaş dinginliğe kavuşur. Sebat gerektiren bu çalışma zihnin dizginlerini elinde tutmana yardımcı olacaktır. Ayrıca namaz, meditasyon, yoga ve dua da zihnin sükunetini sağlayan çalışmalardır. Zihnin sakin olması, ruhun terazisi olan vicdanınla bir olmanı sağlar.

Zihin

Ruhunun terazisi, ruhunun sesi olan vicdanını duyabilmek için zihninin dinginliği gerekli. Zihin dinginliğine ulaşmak için bedeninin de ihtiyaçlarını yerine getirmen bu yolda senin işini kolaylaştıracaktır. Beden sağlığını koruyamadığında, duyguların dizginlerinden kurtulmuş atlar misali, istedikleri yöne hareket ederler. Duygularını kontrol edemediğin zaman, zihnini uzun süreli kontrol altında tutman mümkün olmaz. Duygular seni sağa sola savurup, kâh yerlere vurup, kâh göklere çıkarırken sen de adeta lunaparkta bir roller coaster’e emanet, kontrol dışı kalırsın.

Beslenme

Doğru beslenme, duygu dünyanı düzenlemene yardımcı olacaktır. Bu yüzden bedeninin ihtiyaçlarını önemse. Öncelikle sezgilerine güven. Bir şey yerken içinde ufacık olsun bir endişe beliriyorsa, bir şeyler yanlış gidiyordur. Yalnızca iç sesin, sana ihtiyacın olanı her zaman fısıldar. Ayrıca bedensel beslenme sadece yemek yemekle sınırlı değildir. Bazen, mesela oruç gibi, yememek de bir beslenme çeşididir. Beden egzersizleri, açık havada vakit geçirmek, doğayı kucaklamak, kahkaha atmak, ağlamak, cinsel hayatın doyumu, kişisel bakım… Bunların her biri bedenini besler. Hepsi gereklidir.

Bedenindeki her gram gereksiz yük, seni iç terazinden uzaklaştırır. Burada bahsettiğim gramın görsel bir ölçüsü yoktur. Kendini iyi hissettiğini gerçekten kabul edeceğin kiloda olman önemlidir. Kendinle barışık olman önemlidir.

Egzersiz yapmaya çok vakit ayıramayacağını düşünebilirsin. Yine de Tibet’in Gençlik Pınarı kitabındaki beş temel hareketi yapacak vakti bulman zor olmayacaktır. En azından haftada üç kere otuz dakika bile olsa yürüyebilirsin. Evinin temizliği için biraz daha zaman harcayarak bile bedenine faydalı olursun.

Beslenme konusunda ise tavsiye edilen birçok yöntem var, muhakkak sana uygun bir yöntem bulabilirsin. Ya da benim yazdığım Ay Taktikleri kitabımdan faydalanabilirsin. Bir sisteme bağlı olmak da şart değil, asıl önemli olan kendi iç sesini dinlemek olacaktır. Sofradan tok kalkma mesela, son lokmaların bedenini ağırlaştırmasına izin verme!

Önce sen kendinden memnun ol. Bırak dış dünyayı, onlar seni değerlendirirken, genellikle senin kendine baktığın gibi bakarlar.

Bedenin sağlıklı olduğunda zihninin sana kurmaya hazırlanabileceği kumpasları daha kolay fark edersin.

Ruhsal dinginlik

Bedenini ve zihnini kendi denetiminde tutmayı başardığında, vicdanının sesi yükselecektir. Onun sesini duymaya başladığında aldığın kararlar, yaptığın işler, davranışların senin sırtına yük olmayacak, seni yükselten basamaklara dönüşecektir. Burada bahsettiğim yükselme, tek yönlü bir yükselme değil, kendi merkezinden, var olabileceğin her alana doğru genişlemek gibi düşünebilirsin. Bu yükseliş ile birlikte, ruhun da dinginliğe ulaşmaya başlayacaktır.

Ruhun dinginliğe ulaştıkça tüm yaşantını hem merkezden dışarıya, hem de dışarıdan merkeze doğru izleyebilirsin. Olayların içinde her birini tüm duygularınla yaşarken, merkezini yitirmeden gözlemci olabilme ayrıcalığına kavuşursun.

Ay Takvimi

Dolunay’dan Yeni Ay’a kadar

Affetme ve affedilme süreci bir durumun sonlanması ve yeni temiz bir hale geçiş aşamasıdır. Bu yüzden ben affetme çalışmalarıma Dolunay zamanı veya Dolunay Yeni Ay süreci arasında başlarım. Sen de Dolunay’la birlikte başlayan süreci affetme çalışmaların için kullanabilirsin.

Affetme çalışması için birçok teknik var. Biraz araştırırsan kendine uygun bir teknik bulman çok kolay olacaktır. Zaten affetmeye niyetliysen, muhakkak ihtiyacın olan çalışma karşına çıkar. Ardından yapman gereken senin için Dolunay’dan yeni Ay’a kadar olan süreçte en doğru çalışma zamanını belirlemek olacaktır. Ay küçüldükçe içinde taşıdığın yük de küçülecek ve onunla birlikte eriyip gidecektir. Tıpkı uzun bir kışın ardından güneş ışınları altında eriyen buzlar gibi akacak ve yok olacaktır yükün.

Eğer daha detaylı bir çalışma yapmak istersen o zaman Dolunay’ın hangi burçta olduğuna da dikkat edebilirsin. Burcun anlattığı temalarla uyumlu olan konularda af çalışması daha etkili olacaktır.

Burada kısaca hangi burçta hangi konuların ön plana çıktığını sıralayacağım. Sen de durumunu değerlendirip uygun Dolunay’ı seçebilirsin. Tabii ki böyle bir takvime bağlı kalmak beklemeyi gerektirecektir. Hemen harekete geçmek istiyorsan burcu dikkate almadan çalışmaya yaklaşan ilk Dolunay’da başlayabilirsin.

Dolunay Koç: Kendini affetme ( güç, hırs ).

Dolunay Boğa: Kendini affetme (maddesel bağımlılık veya kopukluk, madde ile ilgili doğru ilişki kuramama).

Dolunay İkizler: Kendini affetme.  Kardeş, akraba komşuluk ilişkilerinde affetme.

Dolunay Yengeç: Kendini affetme. Ebeveynleri affetme, babayı affetme, aileyi affetme

Dolunay Aslan: Kendini affetme. Çocukları, sevgiliyi affetme

Dolunay Başak: Kendini affetme. İş arkadaşlarını, beraber çalıştıklarını affetme.

Dolunay Terazi: Kendini affetme. Eşini, ortağını affetme. Rakibini, düşman gördüğünü affetme.

Dolunay Akrep: Kendini affetme. Ölüp gideni affetme. Acı çektirip dönüşmene sebep olanı affetme.

Dolunay Yay: Kendini affetme. Güvenini sarstığını düşündüğün insanları affetme.

Dolunay Oğlak: Kendini affetme. Anneni affetme. Üstlerini, patronunu affetme.

Dolunay Kova: Kendini affetme. Arkadaşlarını, senden desteğini çektiğini düşündüğün insanları affetme. Umudunu kırdığını düşündüğün kişileri affetme.

Dolunay Balık: Kendini affetme. Herkesi affetme. Hayatından sessiz sedasız çekip gideni affetme.

Fark ettiysen, en çok kendini affedebiliyorsun. Çünkü af sistemi senin kendinle hesaplaşmandan başka bir şey değildir. Senin içinde olup biter her şey. Öncelikle insansın, tabii ki hata da yapacaksın. İçinde yaşadığın dünyadaki herkes öncelikle insan, tabii ki hata da yapacaklar. Ancak sen kendinden ve yaşadıklarından sorumlusun. Kendini affet. Hata yapma olasılığın olduğunu kabul et. Kendini olduğun gibi sev…

Affetmeyi öğrendiğinde dik yürümeye, gülümsemeye ve mutlu olmaya başlarsın. Hayatın daha kolay akar, sever, sevilirsin. İşlerin açılır, bereketin çoğalır, çünkü dünya herkese kucak açar, ancak sadece gülümseyerek bakanlar bunu fark ederJ

Sevgiler

Yurda Hal

www.astroistanbul.com

Affetmek ve Ay Takvimi’ için 3 yanıt

  esin said:
  18/08/2013, 21:40

  harika bir yazı, çok iyi geldi bana , teşekkür ederim, sevgiler…

  Acun Tutka said:
  19/08/2013, 17:11

  Her bireyin Affedilişini gerçekleştirmesini ve yüklerinden biran önce kurtulması dileklerimle. Şifa olsun herkese..

  Anonim said:
  21/08/2013, 22:09

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s