Başak Burcunda Yeni Ay 25 Ağustos 2014 saat 17.12

Posted on Updated on

Başak Burcunda Yeni Ay 25 Ağustos 2014 saat 17.12

Yaz dönemi benim için yılın diğer zamanlarından daha başka. Yeni Ay’ları, diğerlerinden farklı olarak, daha çok açık havada yıldızların altında geçiyor. Yaz gecelerinde gökyüzünü gözlemlerken, sadece Toprak Ana’nın değil, tüm evrenin bir parçası olduğumu hissediyorum. Yazın bittiğini ve kışa hazırlanma döneminin başladığını hissettiren (havalar ne kadar sıcak olsa da içimizdeki biyolojik saat bize sonbaharın hüznünü ve yan gelip yayılma döneminin bittiğini hatırlatır) Başak burcu Yeni Ay’ında ise şimdi Fethiye’de yıldızların altındayım.

Yeni Ay zamanında gökyüzü olabildiğince karanlıktır. Ay, Güneş’le birlikte batar ve Güneş’le birlikte doğar. Tıpkı Aşık’la Maşuk’un gönül birliği gibi tek yürek hareket ederler. İşte Güneş ile Ay’ın birlikte yorgan altına girdikleri bu gecede, ben Fethiye’nin Letoonia yarım adasında, gezegenlerle adaş Yunan ve Roma heykellerinin reproduksiyonlarıyla bir aradayım. Mesela biraz önce Venüs’ün yanından ayrıldım ve şimdi bu yazıyı yazarken, denizin karanlığıyla buluşan, Narcissus’un annesi, Ay Tanrıçası Selene’nin ayakları dibindeyim. Denizlerin Tanrı’sı Poseidon ve göklerin Tanrı’sı Uranos tepemde. yükselenimi doğumumda şereflendiren Regulus ise ufuktan batmak üzere( şöyle bir mantık kurmayı öğrenmeli astrolojiyle ilgilenenler: eğer şimdi olduğu gibi Güneş Başak burcundaysa ve geceyarısı olduysa, şu an Balık burcunda olan Neptün başımızın tacıdır yani tam tepemizdedir. Ne de olsa Başak ve Balık burçları bir çemberin içinde karşı karşıya durmaktadır ve biri dibimizdeyse, yani Güneş’in batışı ile doğuşu arasındaki yol yarılandıysa, diğeri tepemizdedir).

Neyse bu kadar girizgahın ardından gelelim asıl konumuza, yani Başak burcundaki Yeni Ay’a… Başak burcuyla mitoloji arasındaki en önemli bağ yine bir Ay tanrıçası olan Demeter’ledir. Demeter bereketin ve tarımın tanrıçasıdır ve hikayesi her emeğin karşılığını bulacağını anlatır. İçinde hem bereket, hem de nadas vardır. Bu yüzden sonbaharın başlangıcı da hasat zamanı ve berekettir. Bolluğun zamanıdır ve bu bolluk emeklerimizin karşılığıdır. Şimdilerde karşımıza çıkan bir ödül, içinde emeği ve emeğin hakedişini taşır. Bu yüzden benim için daha çok emekçinin bayramı ve kutlama dönemidir. Baharın şöleninden daha doyurucu bir yanı vardır ve emeğimizin karşılığı bizimle buluşur.

Bu dönemde hayatın bize sunduğu ödüller, geçen sene bu zamandan şimdiye kadar hak ettiğimiz ve alın terimizin karşılığı olan mükaafatlardır. Bu yüzden iyisiyle kötüsüyle tadını çıkarmalı ve bir sonraki hasat zamanı için neyi farklı yapmak istediğimizi belirlemeliyiz.
Başak burcu Yeni Ay döneminin bir yüzü hasatsa, diğer yüzü de nadastır, bu yüzden nasıl hasatın bir bölümünü, bir sonraki döngünün verimliliği ve bereketi için ayırmamız gerekiyorsa, bu dönem paylaşmayı bilmemiz önemli olacaktır.

Başak burcu Yeni Ay’ı çalışkanlığı, ödülü, detayları fark edip önemsemeyi, zihnin yaratıcılığının maddeye dönüşümü, bakıp, koruyup, kollamayı, iyileştirmeyi anlatır. İnsanı paylaşmaya hazır hale getirir, yani “biz” kavramının (Terazi Burcunun) eşiğidir. Tüm bunların aşırısı ise takıntı, bütünü gözden kaçırma, gereğinden fazla eleştiri ve kendini fazlasıyla başkalarının
hizmetine sunmayı getirebilir..

25 Ağustos 2014’te saat 17.12 de Başak Yeni Ay saatinde yeni bir iş, iş kurma, çalışkanlık, bolluk ve bereket, paylaşmak, detayları yakalamak, ve sağlık başlıca dileğimiz olmalı. Ay rıca bir ay süresince bu konularla ilgili fırsatları yakalamayı seçmemiz, bu fırsatların karşımıza çıkmasına yardımcı olacaktır.

Yeni Ay’dan sonra Ay önce Neptün’le karşıt sonra da Plüton’la üçgen açı içinde olacak. Yarın ve öbürgün kendi sezgilerimizi başkalarının sözlerinden önce önemsemeliyiz ve içsesimizi dinlemeliyiz. Demeter’in damadı Plüton’un hak ettiğimiz ödülleri getirmesi mümkün, karşımıza
çıkan bazı fırsatlar ileride işimize yarayabilecek olumlu etkileri içinde barındırıyor olabilir. Atacağımız adımların geleceğe faydası olabileceğini unutmayalım.

Başak burcu Toprak elementine aittir ve ritüel yapmak istersek, dileklerimizi yazıp toprağa gömebiliriz veya bie yemek yapıp paylaşabilşriz.
Sevgiler
Yurda Hal
Letoonia / Fethiye
24.08.2014

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s