Ay Koç’ta – Öncelik Kimde? İyi Geceler Yazısı

Posted on Updated on

Bu akşam da yatmadan evvel kendine biraz zaman ayır. Hazır Ay Koç burcundayken önceliklerini neye göre belirlemen gerektiğini düşün.

Yarın yapman gereken işleri düşün ve ertesi gün yapman gerekenleri düşün… Hazır düşünmeye başlamışken bir ay boyunca yapılması gerekenleri düşün… Şimdi zihninde tüm bu düşündüğün işleri bir öncelik sırasına göre yerleştirmeye çalış. Ve bu düşünceleri şimdilik bir kenara bırak!

Şimdi gözlerini kapa! Derin derin nefes al… nefes ver… Şimdi dikkatini kendine çevir! Bedenine odaklan. Ayak parmak ucundan saçının teline kadar bedenine odaklan… Her nefes alış verişinle bedeninin daha fazla farkında ol! Şimdi kafanın içine odaklan…  Oradaki gri hücreleri, kıvrımları gözünün önüne getirmeye çalış.

Şimdi zihnindeki düşüncelere yönelt dikkatini… Aklının içinden geçip giden düşünceler… Planlar… Her birini bir sabun köpüğü balona yerleştir ve zihninden sonsuzluğa yolla. Sakin ve dingin bir hale gelene kadar düşüncelerinin gitmesine izin ver. Her nefes alışın bir balon oluştururken, her nefes verişin bu balonları senden uzaklaştırıyor. Huzurlu ve sakinsin… Bir süre bu halde kal… Kendini sevgi ve şefkatle sarmaladığını imgele! Bedenini, bu dünyada tekâmülüne destek olan beden aracını olduğu haliyle sev.

Bu halin senin gerçek haline en yakın olduğun zaman! Senin en öncelikli halin! Bedeninle zihninle dingin olduğun bu halin, senin birinci önceliğin olmalı.

Hani o en başta listelediğin öncelikler var ya, onların en başına sana bu dünyayı deneyimleme şansı veren bedenine, zihnine, ruhuna gerekli olan sevgi ve saygıya önceliği vermelisin. Güne gülümseyerek uyanmalı, sağlığın için ihtiyacın olan öz bakımını tamamlamalı, ruhunun beslenmesi için onu beslemelisin.

Astroloji haritasında tekâmüle en çok katkısı olan gezegen Satürn’dür. Tekâmül için problem çözmek gerekir. Bazı çalışmalar ise problemler karşısında üretken olmayı sağlar.

Eğer beden, zihin ve ruhunun ihtiyacı olan ilgi alaka ve bakımı her sabah düzenli yaparsan, Satürn’ün hayatındaki tekâmül etkilerinin üstesinden daha kolay gelirsin (hem de Satürn’ün hangi burçta, olursa olsun fark etmez).

Bu yüzden Sabah kalktığında gülümse, kendine “Günaydın …” de, yeni güne uyandığın için teşekkür et ve şöyle tüm bedeninle gerin! Öz bakımını, egzersizlerini (yoga veya herhangi bir bedensel aktivite), meditasyonunu (kısacık bile olsa- birkaç dakikacık bile olsa) tamamla. Ardından günün ikinci önceliği ile güne başlayabilirsin (mesela ben “Günaydın Dünya!” diyorum).

Sevgiler

Yurda Hal

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s